Ценови взрив през новата година, рапицата гони 800 евро/т

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Рапица се използва широко за производство на биогориво и е тясно свързана с пазара на суров петрол 

Цените на рапицата започнаха с ценови взрив през 2022 г., като продължиха грандиозното увеличение от 2021 г. „След спада през последната седмица на годината рапицата се възстанови значително“, пише анализаторската фирма Agritel. Въпреки това, нестабилността е висока през последните седмици.

Във вторник рапицата на фючърсната борса MATIF отново скочи със 17 евро до 788 евро за тон. Новата реколта през 2022 г. струва малко под 574 евро за тон, с почти 13 евро повече от предния ден. В средата на ноември цените на рапицата в Европа надминаха за първи път границата от 700 евро. Сега целта от 800 евро не е далеч. През последните 8 седмици маслодайното семе е поскъпнало отново с 90 евро .

Цените на рапицата се покачват и в Канада тази седмица. Пазарните цени на канадските фючърси също ще останат на много високо ниво до новата реколта през ноември 2022 г., прогнозират експертите.

На германския пазар на едро и пристанището за внос в Хамбург няма регистрация през новата година. В края на миналата година се предлагаха 762 евро за тон за рапица и 791 евро за тон за по-късни дати.

В най-важния френски търговски център в Руан в началото на новата година бяха предложени цени на рапицата от 775 евро за тон, а цените на fob също бяха 775 евро за тон на товарните пристанища на Мозел. Това беше поне със 17 евро повече, отколкото в края на старата година.

Наличностите от рапица на европейския и световния пазар продължава да бъде изключително ограничено. В същото време търсенето от маслодайните култури и от големите вносители е голямо.

Цените на рапичното масло и рапичния шрот също се повишиха рязко през декември с оглед на влошените климатични условия в Южна Америка . Водният дефицит на растенията в Южна Бразилия и Аржентина намалява производствения потенциал на двете страни. Освен това Малайзия наскоро беше засегната от драматични наводнения и насажденията от палмово масло там бяха сериозно повредени. Заради липсата на работна ръка в страната и възобновяването на износа цените на палмовото масло се повишиха рязко от средата на декември.

Друг подкрепящ фактор са цените на суровия петрол , които също наскоро се покачиха отново и достигнаха най-високото си ниво от повече от месец. Покачването на цените на суровия петрол движи нагоре целия сектор на биогоривата. Във вторник започна месечната среща на Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници (ОПЕК+). Те решават дали да се придържат към програмата си за постепенно облекчаване на производствените ограничения. Рапица се използва широко за производство на биогориво и е тясно свързана с пазара на суров петрол .

Пазарът обаче остава чувствителен към новините за глобалните последици от настоящия вариант на Omicron, който се разпространява изключително бързо.

.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА