Йоахим Руквид, президент на Копа: Никакви съкращения в бюджета за ОСП!

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Йоахим Руквид e президент на германската асоциация на фермерите и президент на европейската фермерска организация КОПА. В София той взе участие в дискусия на тема „ОСП 2021-2027“. Събитието беше организирано от Национална селска мрежа и Министерството на земеделието, храните и горите.

Какво мислите за избора на Норберт Линз за председател на Комисията по земеделие и развитие на селските райони AGRI COM? Той е германец като Вас…

Бих казал, че той разбира от земеделие, познава нуждите и интересите на фермерите. Ето защо се надявам, че ще подкрепи позициите на Копа-Коджека в нашето желание да засилим ролята на фермерите в Европа. Мисля също, че той осъзнава важността на малките ферми.

Какво очаквате от неговата работа във връзка с Общата селскостопанска политика?

На първо място е бюджетът на ОСП 2021-2027 – не бива да има никакви съкращения! 70% от Европейския съюз се състои от селски райони, които дават прехрана на множество семейства. Аз самият съм убеден европеец и смятам, че най-добрата инвестиция в доброто бъдеще на Европа е да се стабилизират доходите на семействата в селските райони, затова не бива да има съкращения в бюджета за ОСП. Би било добре ЕС да гласува бюджета до края на 2019 г. по време на председателството на Финландия на Съвета на ЕС. След като се вземе това решение, добре е да започнем преговорите по създаването на новата ОСП.

От наша гледна точка важно е също да остане системата с два стълба на ОСП. Директните плащания трябва да бъдат 70% от доходите на фермерите. Също така трябва да обсъдим прилагането на екосхемите. Важно е да имаме и стабилен Втори стълб заради околната среда.

Къде другаде съсредоточавате усилията си в момента?

Сега обсъждаме условията по споразумението с държавите от Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай).  За нас това споразумение означава, че ще се прилагат по-ниски стандарти на суровините, които ще се преработват в индустрията в Европа. Ние държим на високите стандарти.

След България ще посетя Испания, Чехия и Португалия, за да обсъдим и там бъдещия бюджет за земеделие. ЕС трябва да задели 1,3% от БВП, за да има стабилно земеделие. Имаме нужда от достатъчно средства, за да се справим с нови предизвикателства като имиграция, интеграцията на бежанците и защитата.

Какво е състоянието на биоикономиката в Германия и каква е ролята на фермерите в прехода към биоикономика?

В момента водим разговори с министъра и с парламента, както и със земеделски производители. Смятам, че имаме добро развитие на биоикономиката в Германия. Правим усилия, за да подобрим стандартите на производство, съсредоточаваме много усилия в подобряване на условията на отглеждане на животните.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА