Внасяме повече плодове и зеленчуци, износът – в пик

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Сред най-експортираните стоки са доматите, краставиците и сладката царевица

От началото на годината до края на май по предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) в страната са влезли 156,5 хил. тона пресни зеленчуци и 144,6 хил. тона пресни плодове, което е съответно с 9,9% и 5% повече спрямо същия период на 2020 г, съобщават от земеделското министерство. Според статистиката повишението се дължи на по-голямото количество внесени домати (с 8,8 хил. тона или 21%), краставици и корнишони (с 4,6 хил. тона или 29,8%), пиперки (с 2,8 хил. тона или 25%) и тикви (с 1,3 хил. тона или 25,7%). Увеличение е налице и при импорта на лук, чесън, патладжани, гъби, зеле и марули – в рамките на 1,8% – 36,3%. От друга страна, вносът на картофи отбелязва спад от 21,6% (6,2 хил. тона), а доставените количества моркови и репи са с 14,3% (1,3 хил. тона) по-малко.

При пресните плодове водещ остава вносът на цитрусови плодове и банани – общо 95,6 хил. тона (66,2% от целия внос на пресни плодове за периода), с 4,7% повече на годишна база. Близо 15% заемат доставките на ябълки, за които е регистрирано намаление с 12,9%, до 21,1 хил. тона. Импортът на черупкови плодове, пъпеши, грозде, ягоди и праскови нараства в границите от 15,2% до 63% спрямо аналогичния период на 2020 г., а този на кайсии и череши – намалява, съответно с 15,5% и 38,6%.

Предварителните данни за първите пет месеца на 2021 г. сочат увеличение на износа на пресни зеленчуци със 70,6% на годишна база, до 30,8 хил. тона. Същевременно, при експорта на пресни плодове се наблюдава леко намаление – с 1,6%, до 19,1 хил. тона.

Най-голям принос за отчетения ръст на общия износ на пресни зеленчуци има разширената реализация извън страната на домати – с 4 хил. тона (71,1%), краставици и корнишони – с 3,1 хил. тона (59,5%), пиперки – с 1,6 хил. тона (62,5%) и сладка царевица – с 1,1 хил. тона (над четири пъти). Увеличение се отчита и при износа на картофи, зеле, патладжани и тикви – с между 2,1% и 60%. Прави впечатление многократното нарастване на експорта на гъби, бобови зеленчуци (основно грах), марули и праз, макар като цяло той да остава сравнително малък.

Регистрираният износ на пресни плодове по това време на годината представлява основно реекспорт на продукти, които не са произведени в България, в т. ч. главно цитрусови плодове. Изнесеното количество ябълки е с 56,4% по-малко на годишна база, докато при ягодите е налице близо двукратен ръст.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА