Виновните за горски пожари без достъп до държавни и общински земи

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Виновни за горски пожари ще бъдат лишени от правото да ползват държавен и общински поземлен фонд за три години напред, ако има доказан пожар. Това е нова мярка, която Министерство на земеделието и храните предвижда като част от пакет от мерки за ограничаване на пожарите в горите. Днес работната група е заседавала за първи път и на нея са определени основните изводи и насоки за действие, по които ще работи до края на октомври. Основна трудност в работата на групата е как да се докаже от къде е тръгнало бедствието, стана ясно по време на пресконференция в МЗХ.

Стопаните с доказана вина ще бъдат лишавани за две години напред от субсидии, а не за една година както е сега. За 2015 г. има 34 наказани лица, но проблемът с установяването на реалния извършител е голям.

Има засилен интерес от стопаните, които кандидатстват за субсидии, да чистят пасищата си, за да ги приведат в състояние подходящо за субсидии, каза зам.-министър Свилен Костов. Когато техниката се използва не по предназначение, се получават пожари, допълни той. Ето защо ще бъдат въведени ограничения за това какъв тип техника може да се ползва в определено време както в защитени, така и в незащитени зони.

Повече публична информация

Предвиждат се мерки за увеличаване публичността на информацията. Ще бъде създаден публичен регистър на пожарите, в който ще бъдат качени земеделските територии и пасища. Общинските служби по земеделие, Държавен фонд земеделие и службите по пожарна безопасност ще поддържат активна комуникация помежду си, за да бъдат по-ефективни действията им. За 2015 г. има само двама земеделски стопани, санкционирани за палене на стърнища и това показва добрия ефект от мярката за повече публичност, каза още зам.-министър Костов. Освен това в самото заявление за подпомагане ще има част за мерките за безопасност така, че кандидатите да се запознати с изискванията и условията как да избягват пожари.

Голяма част пожарите се дължат на желанието на стопаните „ударно“ да почистят площите си, за да са готови за проверките на Държавен фонд земеделие. Ето защо след като през юни бъдат заявени площите за подпомагане, техническият инспекторат ще извършва проверки в рискови територии, а проверките през септември ще са за това дали са окосени или на тях има животни, които да ги поддържат в добро състояние.

Пожарите са повече

От началото на 2016 г. досега са регистрирани 398 пожара, 2/3 от които са с източник съседни земеделски територии. Засегнатите декари са 50 хил. горска площ, което е с 15% повече в сравнение със същия период на 2015 г., когато са изгорели 43 хил. дка. В повече от 50% от случаите причината е почистване на пасища, а само 5% от тазгодишните пожари са поради естествени причини. Засегнатите области са Хасковска, Старозагорска област и Кърджалийска. Преките разходи на Министерство на земеделието и храните са 5 млн.лв и те са свързани със залесяването и гасене на пожари, а непреките разходи са свързани със замърсяване на околната среда. Опожарените през тази година площи не са допустими за субсидиране. В погасяването на пожарите са се включили доброволци, които в началото на октомври ще бъдат наградени от съответните горски предприятия.

Друг сериозен проблем в горите е короядът в изкуствените борови гори в централните и източните Родопи. Там опасността от пожари е по-голяма. Проблемът няма да изчезне от самосебе си, това са естествени процеси в изкуствените екосистеми, катализирани от промените в климата.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА