Вече са увеличени защитените гори

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Решението за увеличаване на защитните горски територии като превантивна мярка за недопускане възникването на бедствени ситуации и човешки жертви е вече факт, след приетото миналата седмица постановление на Министерски съвет, базирано на предложени от шестте горски предприятия конкретни нови територии, които да бъдат включени и категоризирани като защитни. Това заяви заместник-министър Георги Костов при приемането на подписка с искания за съхранение и опазване на българската гора, връчена днес в Министерството на земеделието и храните от Сдружение за дива природа “Балкани”, предава пресцентъра на МЗХ. Така едно от главните искания в подписката е изпълнено, се съгласиха и двете страни на срещата.

Сдружението настоява към всички представители на изпълнителната власт за действия и решения за гарантиране на опазването на старите и вековни гори и устойчиво ползване на горските ресурси.

Всички дейности в държавните горски предприятия се извършват съгласно приети с предварително обществено обсъждане горскостопански планове, посочи инж. Виржиния Хубчева, директор на дирекция „Развитие на горския сектор” във ведомството. По думите й във всеки от тези планове са намерили място добрите лесовъдски практики. Всички планирани сечи и залесявания са научно обосновани, съобразени с конкретните за мястото екологични условия.

Предложенията на неправителствената организация са свързани със запазване на поне 10% гори във фаза на старост без сечи, забрана на окончателни фази на възобновителни сечи в природните паркове, както и за забрана на износа на непреработена дървесина от държавните гори. От страна на  Изпълнителната агенция по горите инж. Красимир Каменов, зам.-директор на агенцията, заяви, че Министерството и ИАГ вече са предприели в последните месеци пакет от общо 9 мерки за многофункционално управление в горите. Мерките вече дават и конкретни резултати, като по-голям брой проверки, въвеждане на независим контрол чрез електронни системи за контрол и други. Каменов подчерта, че част от исканията на организацията се припокриват с предприетите действия, каквито са забраната за провеждане на окончателни фази на краткосрочно-постепенни сечи на площ, по-голяма от 2 ха, както и налагането на промени в стопанските планове на държавните горски стопанства, засягащи видовете и интензивността на сечите, която няма да може да надвишава 20%. Целта е запазване горската обстановка за постоянно в горските територии, както и адаптиране на управлението на горите към променящите се условия на средата.

Инж. Каменов посочи още, че се предвижда ускоряване на дейностите за сертификация на държавните горски територии. Ако сега около 25 % от тях са сертфицирани, то целта е в срок от една година този процент да достигне 80. Той подчерта, че с това ще се гарантира независим външен контрол за качеството на дейностите в горите по обективни принципи.

Представителите на сдружението са поканени да вземат участие в експертни работни групи, които подготвят промени в наредбата за сечите, както и новите наредби за интвентаризацията и за извършването на екосистемни услуги в горите.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА