Въвеждат точни критерии за производство на сирене и кашкавал

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Браншовите организации ще могат да поставят флага на страната на продукти, произведени само от родни суровини

Подготвени са промени в някои наредби, свързани със сектора в защита на потребителите, които предпочитат български месни и млечни продукти, съобщи заместник-министърът на земеделието доц. Крум Неделков на брифинг в Министерството на земеделието. В наредбата за специалните изисквания към млечните продукти въвеждаме наименованието “свежо прясно мляко”, като това ще бъдат свежи продукти от сурово мляко, опаковани в потребителска опаковка в рамките на 48 часа след издояване, без да е претърпяло какъвто и да е процес на нагряване или друга еквивалентна обработка, и срокът му на годност ще бъде до 7 дни от датата на пастьоризация, обясниха от ведомството.

В наредбата също така ще бъде въведено наименованието “бяло сирене”, за което изискването ще бъде не повече от 60 процента на водно съдържание. Относно наименованието “кашкавал” също се предвиждат критерии, които да изискват да се произвежда от сурово мляко, а самият процес на производство да бъде непрекъснат, с което ще бъде избегнато влагането на междинни суровини, съобщава БТА.

По думите на аграрния заместник-министър се предвижда също етикетирането на млякото и млечните продукти да изисква посочване страната на произход или мястото на произход на използваните суровини. Когато суровините са смес от различен произход, на етикета ще трябва да бъде посочено процентното им съдържание със съответните страни и места на произход.

“Създаваме и наредба, с която да се даде възможност на браншовите организации да поставят националния флаг на България за продукти, произведени изцяло от български суровини”, посочи доц. Неделков.

Той припомни и за изготвената наредба за централния регистър на БАБХ за дистрибуция на храни, като подчерта, че воденето на такъв регистър е съществен елемент от цялата проследимост на веригата, предоставяйки необходимата информация за проследяване на безопасността на храните, защита на общественото здраве и гарантиране на съответствието с разпоредбите, както и управление на самите рискове по цялата верига. “Действието на такава наредба може би щеше да предотврати някои от нарушенията, които установихме последните дни при направените проверки, защото цялостната проследимост съществува и в момента, но когато бъде дигитализирана, целият процес по контрол ще бъде много по-бърз”, предположи доц. Неделков.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА