Вътрешното производство и вносът на органична продукция ще продължава да расте

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Между 2010—2017 г. се наблюдава сериозно увеличение на земеделските земи в ЕС, предназначена за биологично земеделие. В същото време вносът важна роля има и вносът. Това става ясно от докладите за биологичното земеделие в ЕС и за вноса на органични продукти. Общата площ на земеделските земи в ЕС, предназначени за биологични продукти, възлиза на 7%, което представлява 70% увеличение от 2009 г. Пазарът на дребно в общността е почти 34,3 млрд. евро. Нарастващото вътрешно потребление се допълва от силен внос, като търсенето на органични тропически плодове и ядки е особено голямо.

Движеща сила за този растеж е относително високата цена, която може да бъде получена от биологични стоки. Органичните продукти се предлагат на пазара с до 150% по-висока цена в сравнение със същите конвенционално произведени стоки.

Въпреки това, доходите в повечето биологични ферми са по-малки от конвенционалните между 40% и 85%. Ефикасните практики на биологично земеделие имат значително въздействие върху доходите. Предполага, че научните изследвания и иновациите ще имат значително въздействие върху сектора на органичните продукти.

Като цяло, през 2016 г. в ЕС е имало почти 250 000 биологични ферми. Между 2010 и 2017 г. са били включени 14 000 нови участници в сектора на биологичното производство. В същото време обаче около т 10 000 биологични оператори се завръщат към традиционното земеделие. Основните катализатори за това връщане към небиологичното земеделие включват производствени ограничения или лоши култури.

Вносът в ЕС на органични храни възлиза на 3,4 млн.тона през 2018 г. Най-голям доставчик е Китай с над 415 000 тона продукция, доставяна на европейския пазар. Това представлява 12,7% от общия пазар. Еквадор, Доминиканската република, Украйна и Турция също имат значителен пазарен дял.

Вносът представлява важна част от пазара на биологични стоки и увеличава избора на потребителите. Това отчасти се дължи на факта, че така често се осигуряват стоки, за които теренът на ЕС не е подходящ или където има временна празнина на пазара.

Отбелязва се, че пазарът на органични продукти все още не е зрял и може да се очаква по-нататъшен растеж. За да се отговори на растящото търсене се очаква растеж, както в местното производство, така и в обема на вноса на европейския пазар.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА