В областите Видин, Пловдив и Варна са третирани над 26 000 декара горски насаждения срещу гъсеница-гъботворка

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Ефектът от проведената кампания срещу гъботворката от държавните горски предприятия ще се отчете най-рано в средата на юни. Този вид е един от най-опасните насекомни вредители по листата на дърветата. Разпространението на гъботворката се благоприятства от климата. Появяването й е циклично, като се наблюдава през 7 до 10 години. Тази пролет в Област Видин са третирани 15 700 декара, в Пловдивска област – 604 декара и съответно в Област Варна близо 10 000 декара. Общата обработена площ е над 26 000 декара. Горските насаждения са третирани ултрамалообемно с биологични продукти за растителна защита, които са безвредни за хората и животните, но изключително важни за дървесните видове.

През периода 1997 – 1998 г. силно нападнати от гъботворка са 3 600 000 декара. Изпълнителна агенция по горите оттогава насам провежда и финансира научни изследвания, имащи за цел да интродуцира специална гъба – естествен неприятел на гъботворката, която заразява гъсениците й и те умират. Този вид гъба е внедрен за първи път в България и до момента дава много добри резултати. Ползван е опитът в това отношение на Съединените американски щати, където гъбата е широко използвана в лесозащитата. В резултат на това десетократно са намалели силно нападнатите площи от този вредител. Влиянието на тази гъба дава възможност да се води борба на определени площи само в райони, където нейното разпространение не е достатъчно.

Изпълнителна агенция по горите изгради и поддържа система за лесопатологичен мониторинг с база данни за здравословното състояние на горите, в която постъпват данни от всички райони в страната. На този основа Лесозащитните станции изработват прогноза за състоянието на горите и необходимите мероприятия, които собствениците на гори е необходимо да проведат със собствени средства.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА