В инсталацията за биологично третиране Хан Богров край София са произведени 6 793 тона компост

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

До момента на инсталацията за биологично третиране “Хан Богров”, в землището на софийското село Горни Богров, са произведени 6 793 тона компост. Това каза Мария Бояджийска, зам.-кмет на Столична община, на семинар на тема „Проект за бюджет на Столична община за 2016 година“, предава агенция „Фокус“.

„Произведената електроенергия за 2014 и 2015 г. е 1 583 мегават часа“, заяви Бояджийска и добави, че инсталацията на Хан Богров успява да се справи с цялото генерирано количество зелени отпадъци на територията на общината и всички събрани от тях биоразградими отпадъци от училищата, детските градини, ресторантите и заведенията.

„Приоритетите в ресор „Зелена система и екология“ за тази година се припокриват с тези от миналата година и са основно в сферата на ефективно управление на ресурсите, въвеждане на кръгова икономика, подобряване на качеството на атмосферния въздух, намаляване на емисиите на парникови газова, управление на риска от бедствия и подобряване на качеството на градската среда“, посочи тя. По думите й, по дейностите за третиране на отпадъци бюджетът включва издръжката на предприятието за третиране на отпадъци, инсталацията за компостиране, завода за МБТ, работата на двете депа в м. “Садината“ и в Горни Богров.

„Планираният бюджет е малко над 27 млн. лв. Към края на септември количеството рециклирани отпадъци за тази година след преработка са 10% от общото количество, оползотворените фракции са 32%, депонирането едва 40%, оползотворените енергийно фракции за RDF са 18%, преработените отпадъци са 261 хил. тона. Намаляването на количествата за депониране със 60% и икономия, ако не ги бяхме преработвали тези отпадъци щеше да платим на държавата като държавна такса са близо 5,2 млн. лв.“, изброи Бояджийска. По третата фаза на проекта за отпадъци – Изграждане на новата инсталация за комбинирано производство на топлинна електрическа енергия с оползотворяване на горивото от завода очакванията ни са до края на месец март апликационната форма да е готова и април или май да се внесе в ОП „Околна среда“, заяви Бояджийска.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА