В Брюксел предстои ключова конференция за наука и иновации

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

В периода 24-26 септември в Брюксел, Белгия, ще се проведат „Европейски дни на научните изследвания и иновациите“. Това е първото годишно политическо събитие на Европейската комисия (ЕК), което обединява заинтересовани страни, за да обсъдят и оформят бъдещия пейзаж на научните изследвания и иновациите. Програмата включва политическа конференция и изложението „Науката е прекрасна“, където ще бъдат показани най-добрите европейски изследвания и иновации, предава ruralnet.bg.

Цел на събитието

Ключово предизвикателство за Европа е осигуряването на следващия голям преход на нашата икономика, общество и планета, за да осигури устойчиво бъдеще, което гарантира благополучието на гражданите.

Събитието ще бъде централно за намирането на научноизследователски и иновационни решения за този голям преход чрез работа в рамките на политики, определяне на посоката, стимулиране на иновациите и задействане на инвестиции. Ще бъде моментът всички заинтересовани страни да се срещнат и да създадат стратегическите приоритети за инвестициите на ЕК в научни изследвания и иновации.

В същото време събитието има за цел да мобилизира гражданите на ЕС и да повиши информираността за това колко важни са научните изследвания и иновациите за справяне с предизвикателствата пред обществото.

Приоритети за бъдещето

Ангажирането на заинтересованите страни за съвместно създаване и изграждане на стратегическите приоритети за първите 4 години от прилагането на „Хоризонт Европа“ ще бъде в основата на Европейските дни на научните изследвания и иновациите през 2019 г. „Хоризонт Европа“, започваща през 2021 г., е наследник на настоящата рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“. Мобилизирането и ангажирането на различни заинтересовани страни ще доведе до работни програми за „Хоризонт Европа“, които ще отразяват по-добре възгледите и нуждите на гражданите.

Програми за финансиране

Основните финансови инструменти на ЕС за научни изследвания и иновации в Европа са последователните многогодишни рамкови програми. Около 200 милиарда евро са инвестирани в изследвания и иновации в ЕС през последните 30 години. Настоящата рамкова програма „Хоризонт 2020“ ще бъде наследена от „Хоризонт Европа“ (2021–2027 г.). Успехът на тези програми нараства с годините. Всяко евро, инвестирано от „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“ съдържа потенциал да донесе възвръщаемост от 11 евро от БВП.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА