Увеличават бюджета по схемата за доставка на плодове, зеленчуци и мляко в училищата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Земеделската комисия към Европейския парламент одобри нови мерки за схемата, която осигурява на децата в училищата пресни плодове, зеленчуци и мляко. Важна промяна е това, че бюджетът на схемата е увеличен с 20 млн. евро, което означава, че за доставка на плодове и зеленчуци в училищата в Европа ще бъдат изразходвани 150 млн. евро, а за мляко 100 млн. евро годишно, съобщават от пресцентъра на Европейския парламент.

Освен това европейските депутати въведоха два нови критерия за схемата. Вече ще се отчита делът от деца в населението на държавата-членка, които са на възраст от 6 до 10 години, както и степента на икономическо развитие на съответния регион. От съобщението на институцията става ясно, че на шестата година след прилагането на схемата бюджетът в частта за млякото ще бъде преразгледан и новата схема ще бъде дотирана с нова, минимална годишна сума на дете.

За да направят схемата по-ефективна, държавите-членки трябва да предприемат усилия за популяризиране на здравослованите навици на хранене, както и да стимулират местните вериги на доставки на храни и органичното фермерство, да предприемат мерки за ограничаване на прахосването на храна и да популяризирант местни специалитети като мед и маслини, например.

Само здравословни храни ще бъдат доставяни на децата, а подсладтелите и добавените аромати ще бъдат забранени. Ще има строги общностни правила, които ще се прилагат и от националните власти по безопасност на храните. Освен това с приоритет ще бъдат пресните плодове и зеленчуци, а само като допълнение могат да бъдат доставяни преработени храни като супи, компоти, сокове, йогурти и сирене.

Доставката на продукти съдържащи плодове, ядки или какао, като например шоколадово мляко или юогурти и кисели млека с плодове и подсладтели също ще се финансира от схемата, но само от части, до колкото продуктът се оценява като здравословен.

Следващата законодателна стъпка, за да бъдат приети промените е те да бъдат одобрен от Парламента на неговото заседание през март или април. След това те ще преминат за одобрение на първо четене от Съвета.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА