Увеличава се делът на образованите фермери в България

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Увеличава се делът на образованите фермери в България. 72.3% от управителите в земеделието са с основно образование през 2016 г., посочва Анализът на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, изготвен от Института по аграрна икономка към Селскостопанска академия. SWOT анализът беше представен за първи път на дискусията с бранша за ОСП 2021-2027 г., организирана с подкрепата на Национална селска мрежа. Статистиката сочи, че 10 години по-рано 85% от управителите в сектора са с основно образование, като в тази категория влизат и по-ниско от основно и прогимназиално образвование, предава ruralnet.bg.

Този факт сам по себе си е положителен сигнал за редуциране на неквалифицираната земеделска заетост. Въпреки това, обстоятелството, че близо една тета от всички мениджъри остават без никаква квалификационна подготовка показва, че този проблем продължава да стои с особена острота работната сила в отрасъла, отчитат анализаторите. В страните-членки на ЕС средно 54% от управителите са с на-ниска степен на квалификация. В България това са едва 2.4% от мениджърите, докато за страните членки този процент е 6.6%.

Тенденцията за намаляване на работната ръка в отрасъла е характерна за почти всички европейски страни, но темпът и причините за този феномен в отделните страни е различен. В България той е близо 2,4 пъти по-висок от средния темп за ЕС-27 и е един от най-високите в ЕС. Влагащите труд в земеделието за 10 години намаляват повече от половината. През 2016 г. техният брой е 439 736 души.

Основните изводи на анализа са:

  • ниска производителност на труда, изостваща от тази в ЕС.
  • Ниска е степента на привлекателност на условията на труд в отрасъла и на живот в селските райони. В България остава ниско развнището на механзиация и автоматизация на производството.
  • Относително ниско е нивото на земеделските доходи, особено без субсидии.
  • Ограничен е достъпа до кредити на земеделските стопани, липсва достатъчно собствен капитал.
  • За трайното и устойчиво развитие на младите стопани положително влияние имат специфичните мерки, по-силно изразено при емстните и потомствени фермери.
  • Интересът на младите фермери се увеличава сравнително с по-добър темп отколкото в Европа. Запазва се интереса на младите към зърнопроизводството и другите полски култури и сериозно се повишава интереса да се занимават с трайни насаждения и зеленчукопроизводство.

Пълният Проект на Анализ на състоянието на селското стопанство може да видите ТУК.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА