Успешната овцеферма в село Петърница и нейната крехка стопанка

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
7 Минути

Галина Мирчева е крехка млада жена, която носи отговорността за отглеждането на голямо стадо овце. В плевенското село Петърница тя се грижи за 801 овце от породите Плевенска черноглава и Асаф. В последните три години обаче в стопанството правят кръстоски между двете породи, за да се подобри количеството и качеството на млякото.

Фермата е започнало работа през 2012 година с 250 овце, а през Галина 2013 г. е кандидатствала по мярка 121 „Модернизиране на стопанствата“ за доилна зала за 24 животни, охладителен танк, балопреса и минитоварач. Одобрена е и е получила 261 хил. лева, което е 60% от общата стойност на инвестицията. Благодарение на направената модернизация, сега в стопанството се работи много по-лесно и по-чисто. Както навсякъде, така и в това стопанство работната ръка е много оскъдна и по време на агнилна кампания се работи доста трудно. Пет човека са ангажирани във фермата, като всичките са от Петърница. Животните изискват много грижи, храна и най-вече трябва да се гледат с много любов, категорична е Галина. В момента тя завършва магистърска програма по Агробизнес в Стопанската академия в Свищов. Убедена е, че знанията, които получава там ще и бъдат от полза в нейното ежедневие.

Галина овцеферма Петърница - 2
Галина се грижи всеки ден от овцефермата да излиза качествено мляко.

Дните на Галина минават много динамично – става в 6 часа и приготвя четирите си деца. Води ги до детската градина и училище и след това идва в Петърница. Оглежда оборите за всичко необходимо, но не скрива, че има и доста работа по документацията. “Това определено отнема много време, но разбирам, че заради всички субсидии за дейността и по ПРСР е нормално да се спазват определени правила.”, коментира Галя Мирчева. В момента получава за глава животно по мярка 11 и под селекционен контрол.

Субсидиите за мен са огромна помощ,

споделя младата фермерка, която е заменила слънчева Испания със сумрака в обора, но казва че не съжалява. Без тази финансова подкрепа, според нея не би могла да оцелее в това трудно производство. Фермата е голяма, има много разходи и ако се стои на едно място, няма да се оцелее. Галя гледа всеки един лев да се оползотвори оптимално във фермата.

агънца агне агнета
Покрай Великден в стопанството се провежда сериозна кампания по продажба на агнета. Основните клиенти са хора от близките села, които познават качеството на продукцията от овцефермата и сами идват на място да пазаруват. “Не работим с кланици, защото цената им е ниска и не ме устройва.”, категорична е Галина. Но от години местните знаят за качеството на стоката.

Последната инвестиция са нови пътечни ленти за хранене, за да се улесни работата на гледачите. “Работим и с кредити, но това е неизбежно.”, констатира тя. Според нея по този начин постъпват всичките и колеги.

“Семейството ми стои много близко до мен. Доста време работихме в чужбина, оттам идва и първоначалния капитал за стартиране на бизнеса.”, споделя Галя.. Тя е благодарна за осемте години, през които е живяла в Испания и смята, че е донесла от там ценни знания и опит. Първото е общата култура, която у нас все още остава на по-ниско ниво. Хората тук се отнасят по-грубо, нямат необходимата търпимост. Освен това Галя се е научила на много труд, дисциплина и още много хубави неща, включително и това да цениш парите, които си изкарал с пот на челото. Самата тя е работила в Испания на много места, включително и в консервна фабрика и знае как се изкарват парите с истински труд.

В момента съпругът на Галина също се занимава със селско стопанство, но неговия избор е земеделието, защото няма слабост към животновъдството. В семейството растат трима синове и една дъщеря. Петнайсетгодишния Марио е роден в Испания и вече е на 15 години, Иван е на 9 години, Габриел е на 8 г., а Еми е на 2 години и пет месеца. Галина е убедена, че всяко едно от децата и е дар от Бога и е щастлива, че част от тях вече и помагат в работата.

Качественото мляко – главна цел

На този етап приоритетите са да се направи едно добре селектирано стадо, което да дава повече мляко. Това е фокусът в момента. Целта е да се подобрят животните, защото направените във фермата инвестиции са доста големи и това изисква да има достатъчно доходи.

Галина Мирчева овцеферма Петърница-за сайт
В деня на посещението, организирано от Държавен фонд “Земеделие”, Галина Мирчева подписа новия договор за изкупуване на мляко.

За затваряне на цикъла ще се мисли по-късно, когато фермата се е утвърдила с високото си качество и стопанката има сили за това. Пазарът е залят с млечни продукти, не малка част са внос от чужбина и реализацията на продукцията засега плаши Галина. Затова сега тя се стреми да има много качествено мляко. В деня на посещението, организирано от Държавен фонд “Земеделие”, тя подписа новият договор за изкупуване на мляко. Засега всеки ден от стопанството излизат около 500 кг мляко, но все още не се доят всички овце, защото част от тях  хранят агнетата.

На въпроса, дали отново би работила с европейски средства Галина е категорична – Отново бих кандидатствала, абсолютно подкрепям да се търси европейското финансиране, защото именно това е целта на подпомагането – да се развива сектора. Животновъдството според нея трябва да се подпомага, да се кандидатства за нови инвестиции, за да има бъдеще. “Аз не виждам друга реализация. Ако разчитам само на това, което изкарвам от животните е абсурд да мога да постигна развитие. Всичко ще става много бавно и поетапно. Благодарение на субсидиите, както и мярка 121, успях да се развия., казва в заключение младата крехка фермерка, която има ясни цели и в бизнеса, и в живота.

За Галина Мирчева и нейната формула за успешен бизнес четете още в брой 80 на списание Агрозона.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА