Усмихнатата Будва е сърцето на Адриатика

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
13 Минути

Гледките са уникални, хората – приветливи

Будва е едно от местата, които могат да оставят приятни спомени от пътешествията ви из Стара Европа. Намира се на Адриатическо море в средата на крайбрежието на Черна гора и е в близко съседство с Котор, където сетивата ви могат да се насладят на уникалните гледки на залива. Обикновено пътуващите се спират в това градче по пътя си към Дубровник, но всъщност в очите на много туристи, особено от нашите ширини, то е по-ценното откритие на картата на пътешественика.

Будва води историята си още от древността. Тя е свързана с две цивилизации – древногръцката и древноримската. Тук могат да се видят свидетелства от различни интересни събития през миналото на човечеството, но най-голямо впечатление прави белият камък и зелените капаци на прозорците, които носят духа на Адриатическото сърце. Новото и старото тук се преливат в единно цяло и от модерното до старото има само един парк разстояние, в който е трудно да осъзнаете смяната на декора.

Новата част на Будва ще остане в сърцето ви с усмихнатите хора и с подредените чисти улички. Населеното място е толкова китно и слънчево, че нищо не напомня за унищожителното земетресение от 1979 г., когато голяма част от него е потънала в разрушения. Статистиката сочи, че унищожената стена на стария град е възстановена само за четири години, а пет години повече отнема построяването отново на домовете, които са били засегнати в новата част на Будва. Днес в града е трудно да се намери къща и двор, които да са занемарени и да не са отворени за посетители, а старата част ще омае всеки любопитен авантюрист, който иска да се скрие в лабиринта от тесни улички и уютни кафенета.

 

Различни империи, различни нрави

През древността Будва е попадала в границите на различни империи и държави. След падането на Римската империя и разделянето ѝ на две части – Източна и Западна, именно в района на красивото градче минава границата между двете територии, което дава отражение върху историята и културата на града. Тук могат да се видят влияния и от Италия, и от Австрия, дори от България, тъй като за малко повече от десетилетие градът е бил в пределите на държавата ни. В рамките на период от 300 години селището е под управлението на различни владетели. През ХVIII век последователно Будва е част от Австрийската, Френската, Руската и Австро-унгарската империи, а след разпадането им става част от Кралство Югославия. Още със стъпването си в Будва, което може да стане само чрез бавно слизане от скалистите планини, гледката ще спре дъха ви. Градчето е закътано в уникален залив, в който място намират много острови, които са свързани чрез провлаци със същинската суша. Стегнали ли сте куфарите за пътуване, трябва да имате предвид, че на тези места е трудно да се спре, но направите ли го, гледката и снимките ще бъдат безценни. Целият град е обърнат към морето и именно в крайбрежната зона е и най-приятното място за разходки. Духът и настроението на Будва може да се сравни с усещането, което имат туристите, когато посещават българските Несебър и Созопол. И тук можете да видите рибари, които продават стоката си директно от лодките, както и улични артисти, които правят прекарването ви още по-уникално.

Незабравими плажове

Невероятната красота на местността ще осигури спомени задълго на всеки турист. В Будва и околностите ѝ очите ще ви се напълнят от чистотата на плажните ивици и бистрото тюркоазено море. В този район от Адриатика можете да намерите уникални места, където да се полюбувате на морската шир. В центъра на града, естествено, ще се сблъскате с тълпи от туристи, особено в сезона, но излезете ли извън обичайното време или място, ще се насладите на невероятна природа. Плажът Морген ще ви осигури приказно изживяване за сетивата, а Улцин ще ви удиви с дължината на бреговата си ивица – цели 12 километра. Стъпите ли в Будва, задължително трябва да отидете и на плажа на остров Свети Стефан, който е извън стените на обособения град, но с атрактивна гледка към старите сгради в него.

Искате ли да опознаете града и околностите по вода, можете да направите еднодневна екскурзия до близкия остров Свети Никола, където голяма атракция са дивите животни, които обитават скалистата местност, както и задължителното барбекю, с което ще ви нагостят в сянката на уникални растения.

 

Старият град

Старият град на Будва се намира на малък полуостров на Адриатическо море, който лесно може да се достигне от центъра на градчето. В далечното минало той е бил отделен остров, но е свързан със сушата с помощта на провлак, който осигурява лесното придвижване на туристите към атрактивната част. Заобиколен е от високи укрепления от XV век и в него може да се влезе през специални порти на крепостните стени, които завършват с високи кули. Има пет такива входа, а зад тях можете да се насладите на китните тесни улички във венециански стил. Тук все още живеят доста хора, които предлагат срещу прилична цена стаи и апартаменти за гости. В рамките на стария град се намират и три основни църкви, които е любопитно да посетите – „Свети Иван“, „Дева Мария от Пунта“ и „Света Троица“. Тесните улички с бял камък ви водят в скътания лабиринт от тайни входове и малки магазинчета поне няколко часа. Лесно ще стигнете до малкото площадче, на което вечер актьори изпълняват различни етюди. В рамките на стария град през лятото се провеждат и интересен фестивал, който приканва гости на различни пиеси под звездите. В старата част на града можете да намерите уникални ръчно изработени сувенири, бижута и характерната балерина, която е символ на Будва.

Природата дарява с красота

Стигнете ли центъра на Будва, непременно се разходете в градската градина, която ще ви отведе неусетно до брега на морето. В тази зона са събрани много различни растения от близо и далеч, които с удоволствие виреят в условията на морския климат. Впечатление правят най-различни палми, задължителните маслини и различните по вид лиани. Тревата е мека и равна като килим и ви кани да поседнете около някое уханно дръвче, за да се насладите на галещите лъчи на слънцето. Тук могат да се срещнат традиционни за топлите ширини цветя, които да ви впечатлят с красотата си. Има и калистемон, подрязан като жив плет, и декоративен жасмин, разпрострял нежните си филизи върху каменните зидове, и различни средиземноморски китки, които ще станат ценен подарък за всеки любител на цветята. Поради особеностите на климата в Будва могат да се видят свободно растящи големи екземпляри на алое и различни други видове кактусови. Навсякъде по уличките на уникалното градче можете да се насладите на неповторимото ухание на цъфтящи портокали, мандарини и лимони, които ще ви опиянят за още повече разходки. Поради факта, че зимата тук почти не се случва, собствениците на маслинови дръвчета се радват на обилна реколта всяка година.

 

Храната е типично морска

Вероятно близостта с нашата култура и език прави черногорците толкова топли и гостоприемни към българите. Пътувате ли по тези ширини, вероятно ще забележите, че домакините посрещнат гостите си с обичайната за източноевропейците топлина и няма да ви оставят гладни и жадни. По улиците на Будва пък можете да намерите много магазинчета, които ще приготвят прясна храна директно пред очите на клиентите си. Можете да си поръчате както различни мръвки, така и типичната за съседните ни страни скара с познат вкус. Трябва да имате предвид, че можете да пазарувате с евро, с което е добре да се снабдите предварително. Цените са в рамките на нормалното за курортно градче. Сред атракциите на Будва обаче са местните рибари, които вечер предлагат продукцията си директно на пристанището пред очите на минаващите туристи. Тук можете да намерите всевъзможни риби и деликатеси, които да си приготвите у дома. В ресторантите пък ще ви привлекат за приятели с ароматни скариди, калмари и морски риби, които се готвят на място.

Поемете ли пътуване към Будва, то задължително се снабдете с удобни обувки, фотоапарат за запечатване на уникалните гледки и слънчеви очила, защото още от май температурите в градчето са типично летни. Не се притеснявайте за доброто си настроение – невероятната атмосфера и приятните хора ще ви гарантират уникално изживяване край бреговете на Адриатика.

Свети Стефан – перлата на Черна гора

Според легендите островът Свети Стефан, който е на няколко километра от Будва, бива заселен и застроен след една битка за защита на Котор от турците. Тогава местното население решава да се изгради място, където при опасност да могат да се скрият жени, деца и възрастни хора. Островът е избран за такова средище, като скоро е заобиколен от крепост, която да служи за отбрана срещу турци, пирати и други врагове. На острова се изграждат и 12 къщи за всяко едно от местните племена, както и църква за техния покровител – Свети Стефан. На острова и до днес има и още две църкви – „Преображение Господне“ и „Александър Невски“. Тук се е намирал и средновековен съд, където били решавани и споровете между населението. Днес той носи името „Мястото на правдата“ и е една от забележителностите на острова. Островът се свързва със сушата чрез провлак, който и днес служи за връзка между двете парчета земя.

Свети Стефан преживява различни периоди на развитие. През първата половина на XIX век там има над 100 къщи, църквите са три, а жителите, които постоянно обитават мястото, са около 400. Половин век по-късно обаче островът загубва икономическото и политическото си значение и голяма част от жителите му го напускат, отивайки на война или емигрирайки, като през 1912 г. населението там наброява едва 150 души. 40 години по-късно те са само 20. С възраждането на острова обаче се заемат група архитекти и художници, които започват реставрация на изоставените къщи и днес той събира едни от най-луксозните хотели и вили на Адриатика. Тук уникално съчетание намира зеленината и старите къщи във венециански стил, които могат да отговорят на нуждите и критериите и на най-взискателните клиенти. Курортът често е сравняван с Монако и се смята за най-елитният на Черногорското крайбрежие. Ненапразно тук имоти имат големи звезди, политици и общественици.

Искате ли да надникнете зад стените на този уникален миниград, то трябва да имате предвид, че заради собствениците на вили и имоти на Свети Стефан достъпът на частни туристи е по-труден и само в определени зони.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА