Украйна ще ограничи и износа на пшеница чрез квоти

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

След Русия и Казахстан, още един голям евразийски износител на зърно се кани да въведе квоти за пшеницата – Украйна. Те ще важат за следващия пазарен сезон 2020-21. Размерът на квотата ще бъде съгласуван с търговците. По-рано украинското правителство се опита да постигне споразумение за квотите за царевица за текущия сезон, обръщайки внимание, че страната изнася стоки дори в ущърб на продоволствената си сигурност.

През следващата седмица пък правителството на Украйна  ще обсъжда въвеждането на ограничения върху износа на царевица през текущата селскостопанска година, заяви заместник-министърът на икономиката на Украйна Тарас Висоцки. Предложението е експортът да бъде до 29,3 милиона тона.

В настоящия сезон Украйна изнася около 56 милиона тона зърно, повечето от които е царевица. Според априлския доклад на Международния съвет по зърнените култури (IGC) през сезон 2019-20 г. с първоначални запаси от 4,2 милиона тона, страната е произвела 75,7 милиона тона и е внесла 0,1 милиона тона. Общият сезонен баланс възлиза на 79,9 милиона тона, 20,1 милиона тона ще бъдат изразходвани за вътрешно потребление, а 55,7 милиона тона ще бъдат изнесени. Крайните запаси от зърно за сезона са 4,2 милиона тона.

През юли Украйна ще вземе решение за квотите за износ на пшеница. Засега запасите от пшеница са с 1,5-2 милиона тона повече от преди година, каза министърът на икономиката Игор Петрашко. Правителството се съгласи, че през сезон 2019/20 износът на пшеница от Украйна не трябва да надвишава 20,2 милиона тона.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА