Учени откриха лесен метод за различаване на култивираната от дивата есетра

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

Екип от учени от Сибирския федерален университет и Ин­ститута по биофизика към Ру­ската академия на науките са разработили уникален метод за разпознаване хайвера и фи­лето на отглежданите във фер­мени условия есетрови риби с тези от дивата природа.

Новата разработка се осно­вава на анализа на специфич­ни биохимични маркери – по- специално се изучава съставът на мастните киселини, които влизат в организма на рибата заедно с храната. Наличието и съотношението на различ­ни мастни киселини варира значително при дивата риба и при тази, отглеждана в садкови стопанства.

„Фуражите, ползвани за до­биване на есетрова маса във фермите, съдържат специални мастни киселини, които след това може да се открият във филето и в хайвера. Няма да намерим такива в дивите им роднини, понеже тяхното из­хранване е на съвсем друга основа и биохимичните марке­ри ги разпознават. Така лесно ще можем да се произнесем по въпроса дали рибата е гледана във ферма или е расла на сво­бода. Уточняването на произ­хода е пряк път към пресичане на бракониерството, на което от години са подложени цен­ните есетрови риби“, споделя Анастасия Рудченко, доцент в катедрата по водни и сухозем­ни екосистеми на Сибирския федерален университет, един от съавторите на изследване­то.

Анализът в съотношението на мастните киселини се из­вършва със специална техника – хроматографи, оборудвани със спектрометрични детекто­ри, пише НЛРС. Изследването става срав­нително бързо и ще бъде от полза при всякакви съмнения по отношение произхода на рибата.

Новата методика все още е в процес на регистрация и па­тентоване и до внедряването й ще мине време. Но учените са уверени, че чрез нея ще спомогнат за намаляване на незаконно уловените есетрови риби и така ще спасят дивата популация. Ако бракониерите са наясно, че няма как да ре­ализират улова си без да има последствия за тях, сами ще се откажат от тази дейност.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА