ЦОРХВ: Оралната ваксинация на лисиците трябва да продължи

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Ще стане ли България „свободна от бяс страна“

Оралната ваксинация срещу бяс чрез ваксинални примамки е успешна при елиминирането на вируса при сухоземните диви животни, както при лисици, така и при чакали и енотовидни кучета и тя трябва да продължи, сочи анализ на изпълнението на двете програми в тази област, реализирани в периода 2009 – 2020 г., сочи анализ на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Тази ваксинация е доказала своята ефикасност и в други страни на Европа, но вирусът на беса обаче все още циркулира чрез своя горски цикъл в Източна Европа и съседни на България страни – Русия, Украйна, Румъния, Босна и Херцеговина и Анадолска Турция. Затова е необходимо да се осигури чрез съфинансираните от ЕС програми и една по-дългосрочна стратегия, постоянство и непрекъснатост на ваксинационните кампании при приложението на оралната ваксинация на лисиците и безусловно трансгранично сътрудничество със страните от региона на Балканите и техните компетентни ветеринарни служби за постигане на крайната цел – изкореняване на беса от територията на България.

Няколко държави-членки на ЕС (Чешката република, Германия, Италия, Австрия, Естония, Латвия и Литва) са придобили или отново придобиват статут пред OIE на „свободна от бяс страна“, благодарение на оралната ваксинация срещу бяс по лисиците, казват още от ЦОРХВ. Такива стъпки трябва да предприеме и Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) пред OIE за получаване на статут на страна „свободна от бяс“ с приложение на ваксинационни програми за орална ваксинация на лисиците в дивата природа, тъй като от 2014 г. у нас не е установяван вируса на беса при диви и домашни животни.

Според експертите запазването на имунния пояс, състоящ се от буферни зони по границите на ЕС с граничещите съседни страни трябва да предотврати повторно въвеждане на вируса и да се съчетава с поддържането на адекватен надзор на беса, а двуразовото разхвърляне на примамки – пролет и есен дава добър резултат за покриване на младите животни, които са податливи на болестта. Специалистите препоръчват разпространението на ваксината да бъде основно въздушно и редовно да се контролира за откриване на зоните, където плътността на примамките не са достатъчни, за да се предприемат незабавни коригиращи действия.

За да бъде изкоренен бесът от територията на България, двукратната годишна ваксинация на лисиците трябва да продължи, като се вземат под внимание климатичните условия и родилния период на лисиците и енотовидните кучета, с цел да се повиши достъпа на по-голям брой от тези животни до примамките, в координация и сътрудничество със съседните държави и в зависимост от епизоотичната ситуация в тях. За условията на България са препоръчителни пролетните и есенните сезонни ваксинации. Масовата ваксинация на домашните любимци осигурява една първа линия на защита за предотвратяване на беса при хора, докато оралната ваксинация на лисиците и енотовидни кучета се оказа ефективна мярка за контрол и изкореняване на горския бяс в дългосрочен план.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА