Цените на говеждото в ЕС ще се увеличат с 8% през 2017 г.

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Цените на говеждото в ЕС ще се увеличат с 8% през 2017 г., според очакванията на американския департамент по земеделие USDA. Избухналият скандал в Бразилия, свързан с производството и продажбата на червено и бяло месо носи негативни последици за самата Бразилия, но допринасят и за 8% увеличение на цените на говеждото в ЕС. ЕС наложи забрана на вноса на месо, произведено в уличените компании. Това се казва в анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (САРА).

През април USDA публикува своя доклад за очакванията за развитието на световното производство и търговия с месо през 2017 година. Очаква се ръст в производството на пилешко месо с 1% до 89,5 млн. тона. По-малко от 2% ще е ръстът в световното производство на говеждо през 2017 година. Очакванията за ръст са основно в САЩ, Бразилия и Аржентина. Този ръст обаче ще допринася за натиск върху цените, като се очаква спад в различна степен на различните пазари на говеждо в света.

Около 1% ще е и ръстът в производството на свинско месо. Китай продължава да отбелязва негативна тенденция в произведените количества, въпреки че запазва своето първо място като най-голям производител на свинско в света. Ръст се очаква в САЩ, Бразилия, а дори и Русия, успяват да компенсират спада. Китайското производство е ограничено от налаганите по-стриктни мерки за опазване на околната среда.

Добри са прогнозите за пазара на свинско месо и на Rabobank, като търсенето на азиатските пазари подкрепя цените и ще продължи да е водещ фактор за стабилността на пазарите. Високите цени на европейския пазар обаче, въпреки добрите експортни възможности, притискат доходността за производителите, както и застрашават конкурентоспособността на европейския износ.

От края на 2016 г. се увеличават случаите на птичи грип в почти целия свят. Най-тежко е положението в Азия. Ръстът в производството в Бразилия, САЩ и ЕС може частично да компенсира този спад. Производството в Китай продължава да страда и поради забраната на внос на племенни животни от САЩ и ЕС.

Заради избухването на птичи грип във Франция се очаква търсенето на фуражи да спадне с 330 хил.т. В момента се отказва зареждане на нови партиди с патици и бройлери, за да се извърши профилактика. Търсенето на царевица е намаляло с 150 хил.т. за 1 месец, а производството на бройлери също се е съкратило с 13,4 млн. броя.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА