Цени на пшеницата: Екстремното време влоши параметрите на новата реколта

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Спад в производството, свързан с метеорологичните условия, се отчита от почти всички големи производители на пшеница в Европа и Азия. През предходния двуседмичен период  развитието на международните зърнени пазари се характеризираше с изключително динамични обрати и много висок ценови волаталитет, обусловен от засилената спекулативна активност на борсите в Чикаго и Париж, провокирана от климатичния фактор.

До 12 юли цените на основните зърнени култури следваха низходящ ценови тренд, обусловен от очакваното увеличение на добивите от хлебно и фуражно зърно в глобален мащаб в основните страни-производителки. При пшеницата в началото на юли низходящият вектор се засили под пресата на очакванията за увеличено предлагане на зърно от черноморския регион и преди всичко от Русия и Украйна.  Междувременно прогнозните данни за производството на пшеница в Русия и Украйна, излъчени в началото на месеца изглеждаха много оптимистично, съобщават от Софийската стокова борса.

На 12 юли Министерството на земеделието на САЩ  (USDA)  публикува редовния си месечен доклад  за състоянието на глобалния зърнен баланс през 2021/22 г. Актуализираните прогнозни данни  в раздела за пшеницата се разминаха с оценките на търговците и независимите експерти и предизвикаха рязка промяна в посоката на ценовото развитие. В новата редакция на глобалния баланс, перспективата за добива от пшеница в света през 2021/22 ге влошена с 2 млн.т, в сравнение с юнските  разчети – от 794,4 млн.т до 792,4 млн.т. На пръв поглед корекцията не е значима, тъй като дори в редуциран вид този обем на световното производство означава увеличение с респектиращите 16,6 млн.т спрямо предходната 2020/21 маркетингова година. Изненадата обаче е във влошените прогнозни показатели на САЩ, втори по значимост доставчик на пшеница за световния пазар. Прогнозата за Щатите е влошена в сравнение с данните отпреди един месец с 4,2 млн.т, от 51,7 млн.т до 47,5 млн.т, а това е дори с 2,2 млн.т по-малко от ожънатото през 2020 година. Експертите отбелязват влошените параметри за новите реколти и в Русия и в Казахстан.

През настоящата седмица цените на зърнените контракти по световните борсови пазари продължиха да се покачват. Пшеницата в САЩ поскъпна с 9 долара до 272 щ.д./тон, тази във Франция се покачи с 5 евро до 215 евро/тон, а цените и в Украйна и в Русия, се повишиха със 17 и 12 долара до съответните 245  и 242 щ.д./тон.

При  царевицата в САЩ, цената се възстанови с 3 долара до 282 щ.д./тон, а в Украйна спадна с 2 долара до 275 щ.д./тон. Цената на ечемика във Франция се повиши с 8 евро до 208 евро/тон, а в Украйна се понижи с долар до 217 щ.д./тон.

Цената на рапицата в Европейския съюз /Еuronext/ се понижи с 19 евро до 529 евро/тон. Нерафинираното слънчогледово олио на борсата в Ротердам се увеличи с 80 долара до 1350 щ.д./тон, а рафинираната захар върви нагоре с плюс 10.10 долара до 447 щ.д./тон на борсата в Лондон.

В подкръг „Зърно“ на Софийска стокова борса АД търговците не бяха много активни. Тази седмица се появиха котировки за хлебна пшеница съответно купува на 320 лв./тон и продава на 350 лв./тон. За фуражната пшеница предлагането е на 330 лв./тон, купувачите котираха на 310 лв./тон, При фуражния ечемик анонсите за търсене са на 300 – 320 лв./тон, продавачите котираха цена от 330 – 340 лв./тон. Всички цени са без ДДС.

В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки продължават да бъдат стабилни и непроменени, ново е предлагането на месни консерви, а доматено пюре е на 2250 лв./тон.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА