Тези дни вдигат забраната за лов на диви свине около Тутракан

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути
Очаква се забраната за лов на диви свине около Тутракан да бъде вдигната тези дни, тъй като вече са минали 3 месеца след установяването на животно, заразено с Африканска чума по свинете (АЧС). Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов по време на парламентарен контрол днес. Компенсации за ловците не се предвиждат, тъй като ловът не е задължителна дейност.

160 000 животни заразени за един ден

Източниците на болестта са много и заразата се разпространява по всякакъв начин, включително и чрез животни и продукти от тях. „Един от случаите в Браила, когато гръмнаха 160 хиляди животни, отглеждани в съседни ферми с един собственик в един ден. Това е било от един източник – източникът явно е бил водата.“, посочи министър Порожанов и допълни: „Не случайно стартирахме, още в момента, в който се появи. В Румъния болестта стоеше на унгарско-румънската граница – миналата година нямаше движение насам.  В момента, в който тръгна туристическия поток на молдовци, украинци с коли, разбира се и камионите, които преминават през границата, Румъния пламна. Пламна, защото на делтата на река Тулча, около която там е резерват, нямаха право да извършват никакви действия и докато се наканят да направят нещо, тя пламна. Защото там в почти всяко семейство се отглеждат домашни животни.”

Заразата е в почти половин Румъния

И в момента в Румъния има над 400 000 унищожени животни както в индустриалните ферми, така и в домашните, така и при дивите животни. Вероятно вече половин Румъния е заразена от болестта, посочи министър Порожанов.

Не случайно първият доклад вкарахме на оперативно заседание още в края на месец май, в който поставихме цялостната картина, каквато е, с икономическите загуби, които биха се допуснали.

“В контекста на сериозния проблем ние предприехме всички превантивни действия, които се правят и от останалите страни, като се започне от действия по границата. Знаете, че по граничните контролно-пропускателни пунктове беше разпоредено обеззаразяване и с помощта на нашите служители от гранична полиция бяха изземвани всякакви продукти от свинско месо, които туристите носят, за да се хранят с тях. Изземвани бяха продуктите във фризери и по съответния ред те бяха унищожавани. Бяха направени абсолютно всички огледи на тези 62 индустриални ферми от гледна точка на техните мерки за биосигурност.”, обясни земеделският министър.

Два случая в България

В момента в България има два случая на АЧС по диви прасета – един в Кайнарджа, където са намерени две прасета. Направени са огледи на цялата 20 километрова зона с горски и с ловци, за да се види дали има и други животни. До този момент няма констатирани. Вторият случай по дивите прасета е в ограда около Каварна и Балчик. Там прасетата са били повече от 20 и животните са избити от гледна точка да не се разпространи болестта.
В Тутраканци заради 3 случая в домашни ферми са унищожени 87 животни. “Оттам, откъдето тръгна заболяването, самият стопанин беше с 3 свине-майки и общо 9 животни – без да е регистриран, без нищо – абсолютно забранено по закон – особено, когато той гледа животни за продажба и за разплод. Законът позволява в домашните дворове да се гледат животни за консумация.”, посочи министър Порожанов.

Превенцията е факт

“Разбира се бяха направени обучения на ловните дружинки – как да се взимат проби, как да се изграждат ями. И в момента от всяко едно отстреляно животно се изпращат проби за проверка за АЧС.”, допълни той. “Бъдете сигурни, че в контекста на традиционните действия, които сме направили, няма да Ви казвам, че и към нас има щаб с многократни събирания, и в БАБХ има друг щаб, който също е кризисен по темата с Африканската чума по свинете. Не случайно сме направили и няколко областни заседания на щабове – в Добрич, Силистра, Варна, когато се появи в Тутраканци.”, по думите на Румен Порожанов. Всичко, което е можело да се направи като превенция, е направено, обобщи той.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА