Търсят се млади предприемачи с идеи за аграрни иновации

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Младите хора заедно със своите преподаватели, все още могат да участват в проекта „Агропредприемачи на бъдещето“, чиято цел е да открие млади хора с иновативни идеи за развитие на земеделието. Началото на проекта бе дадено с първата от поредица планирани активности – обучение за студенти и преподаватели по програмата „JA Startup“ на Джуниър Ачийвмънт. Пилотно в инициативата се включват 40 студенти и 6 преподаватели от Пловдивския аграрен университет и Лесотехническия университет в София. Инициатори на проекта са евродепутатът Владимир Уручев и е JA България.

Целта на проекта е развиването на предприемаческа култура, инициативност и предприемчивост, както и нагласа и желание за стартиране на собствен бизнес у младежи от 16 до 18 г. чрез една от най-популярните програми на JA България – „Учебна компания“.

„Учебна компания“ е основана на метода „учене чрез правене“ и учи учениците как да развият своята бизнес идея стъпка по стъпка до нейната реализация. В рамките на учебната година се сформират екипи, провеждат се редица инициативи, набира се капитал, произвежда се и се продава продукта / услугата. В края на годината учениците участват в регионални търговски панаири и се състезават за най-добра учебна компания на България и за специалната награда на г-н Уручев – „Предприемачи на бъдещето“, в националния форум на JA България „Изгряващи звезди“.

Идеята е не просто да изведем няколко души в публичното пространство, а през октомври да се направи конгрес на европейските млади фермери. На него ще участват най-добрите проекти, които спечелят състезанието, каза евродепутатът Владимир Уручев, с чието съдействие се осъществява проектът.

„С участието си в този проект вие ще ставате част от едно глобално предизвикателство за развитие на едно земеделие, което всички очакваме, а именно проблемът с изхранването на планетата. Няма как да се развива просто земеделие, то трябва да бъде иновативно и да носи така наречения етикет „зелено“., каза още българският евродепутат.

НССЗ активно ще подкрепяме младите хора, имаме силно развита областна мрежа, голяма част от служителите на службата са млади хора, готови да споделят, каза Иванка Тодорова, главен секретар на Национална служба за съвети в земеделието. Тя допълни, че службата може да бъде полезна и с организиране на посещения на ферми за млади хора, които биха искали да се запознаят с работата на фермите на място.

„Проектите на младите българи в земеделието предизвикаха сериозен интерес в институции в България и други страни в ЕС. Бизнесът, който биха могли да развият, наистина би могъл да допринесе за страхотни постижения.“, каза Анна Петрова от управляващия орган на ПРСР, ръководител на мярката за младите фермери.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА