Световните цени на храните растат десети пореден месец

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Поскъпването на растителните масла доведе до увеличаване на стойността на индекса на цените на храните на ФАО на фона на падащите котировки на зърнени култури

Според данните, публикувани в края на седмицата от Организацията за прехрана и земеделие на ООН (ФАО), през март се наблюдава ново покачване на световните цени на храните за десети пореден месец. Най-значителен ръст се наблюдава при котировките на растителни масла и млечни продукти.

През март средната стойност на индекса на цените на храните на ФАО , който проследява колебанията в световните цени на най-търгуваните хранителни продукти на месечна база, беше 118,5 пункта, което е с 2,1% повече от предходния месец; това е най-високата стойност на този индекс от юни 2014 г. насам.

Котировките на различни стоки се променят в различни посоки. По-голямата част от ръста се дължи на увеличението на индекса на цените на растителните масла на ФАО, който се е повишил с 8 % от предходния месец и е достигнал почти 10-годишен връх. Цените на соевото масло нараснаха особено рязко, отчасти обусловени от очакваното силно търсене от производителите на биодизел.

Индексът на цените на млечните продукти на ФАО се е повишил с 3,9% от нивото си през февруари, като увеличението на цените на маслото се дължи главно на лек спад в предлагането в Европа и нарастване на търсенето поради очакваното възобновяване на сектора на кетъринга. Цените на млякото на прах също се повишават в резултат на увеличения внос от азиатските страни, особено Китай, на фона на сезонен спад в производството на мляко в Океания и недостиг на транспортни контейнери в Европа и Северна Америка.

Индексът на цените на месото на ФАО е средно с 2,3% по-висок от нивото от февруари, като по-високият внос от Китай и по-високите вътрешни продажби в Европа преди Великден са основната причина за покачването на цените на птиците и свинското месо. Цените на говеждото останаха стабилни, докато цените на овчето месо спаднаха, тъй като сухото време в Нова Зеландия принуди фермерите да бързат да продават стадата си.

Въпреки че средният индекс на цените на зърнените култури на ФАО е спаднал с 1,8%, той все още е с 26,5% по-висок от нивото от март 2020 г. Експортните цени на пшеницата най-много са спаднали заради наличието на достатъчно запаси и благоприятни перспективи за реколтата през 2021 г. Цените на царевицата и ориза също падат, докато при соргото има поскъпване.

Индексът на цените на захарта на ФАО е надолу с 4,0% през месеца, воден от очакваното значително увеличение на износа от Индия, но все пак с 30% по-висок в сравнение с година по-рано.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА