Световни пазари: Обезценяването на юана оказва натиск върху почти всички ключови земеделски суровини

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

Обезценяването на китайския юан оказа силен натиск върху цените на почти всички ключови селскостопански суровини на световните пазари. То е и сигнал за продължаващите затруднения на китайската икономика, ограничаващи вътрешното търсене, се казва в анализ на InteliAgro.

Слабото потребление в Китай предизвиква натрупването на рекордни запаси от царевица, а последният доклад на USDA за световното търсене и предлагане на селскостопанска продукция бе причина зърнените култури да поевтинеят рязко.

Според Департамента, производството на зърно в САЩ ще възлезе на близо 348 млн. т., което е с 4 млн. т. над прогнозираното през юли и трето най-високо в историята. Повечето анализатори залагаха на противоположна ревизия. Корекцията при потреблението е значително по-слаба, което в комбинация с лекия спад в износа води до ръст в очакваните крайни запаси с 3 млн. т. до 43,5 млн. тона. По-голямо производство е прогнозирано също в Бразилия (с 2 млн. тона) и страните от бившия Съветски съюз – с 1,3 млн. тона, докато продължителните високи температури и засушаване в Европа водят до понижение на оценките за количествата царевица в ЕС с 3,5 млн. т. до 62 млн. тона.

След публикуването на доклада на USDA царевицата се върна на ценовото си равнище от средата на юни – 141-143 долара за тон, изтривайки напълно постигнатия четириседмичен ръст. Котировките в Париж реагираха сходно и суровината с доставка през ноември загуби над 4% за два дни, достигайки 180 евро/тон. Цените на европейския пазар все пак остават с около 10% по-високи от тези в средата на годината.

Поевтиняването при пшеницата бе отражение на цялостните нагласи на суровинните пазари, както и в следствие новини от Европа. Данните от САЩ бяха по-скоро неутрални за пазара. USDA понижи с 0,3 млн. т. до 58,1 млн. т. прогнозата си за реколта 2015-16г. зад океана, но след спад в износа, крайните запаси остават почти без изменение – 23,1 млн. т.

Пряко влияние върху българските производители и търговци могат да окажат данните за Черноморския регион. Климатичните условия за пролетната пшеница в Русия и Казахстан продължават да са отлични, а есенните посеви в Русия и Украйна се радват на по-добра от очакваната обстановка, особено като се има предвид засушаването през втората половина на 2014 г. Така очакваното производство в Русия е коригирано нагоре с 3 млн. т., спрямо юлския доклад, до 60 млн. т. Покачването за Украйна е с 1,5 млн. т. (25,5 млн. т.), за Казахстан – с 0,5 млн. т. (14 млн. т.), а оценката за ЕС остава почти без промяна.

Глобалната реколта през настоящата пазарна година се очаква да достигне рекордните 726 млн. т.  или с 4,5 млн. т. над доклада от предходния месец. Потреблението на суровината за фуражи нараства с 3 млн. т., но ръстът е почти изцяло компенсиран от по-негативните очаквания за търсенето на хлебна пшеница. Крайните запаси – 221,5 млн. т., са с 1,7 млн. т. повече от заложеното месец по-рано.

Пшеницата с доставка през септември поевтиня с над 6% в Чикаго до 180,9 долара за тон в сряда спрямо понеделник. За последен път суровината се търгуваше по-евтино на 29 май. За два дни контрактите с доставка през септември в Париж загубиха 3,7% от стойността си, достигайки 176,25 евро за тон. В четвъртък цената се възстанови до 177-178 евро/тон.

По предварителни данни на Министерството на земеделието и храните и областните земеделски служби, към 6 август са ожънати 99% от малко над 11 млн. дка пшеница в страната. Оценките показват, че реколтата възлиза на малко над 4,6 млн. т., което означава среден добив доближаващ се до този, регистриран през миналогодишната кампания – 422 кг./дка. Ако оперативните данни се потвърдят, това означава спад на производството спрямо 2014 г. с около 13%, дължащо се на близо 1,8 млн. дка по-малко засети площи.

Изкупуването на тазгодишната пшеница започна от нива на вътрешното търсене около 300 лв./т. за хлебната и 280 лв./т. за фуражната. Първите количества изнесени през пристанище Варна бяха изтъргувани на цена 320 лв./т. (FOB). До първата седмица на август през Варна са експортирани над 140 хил. т. от новата реколта.

Натиск на пазара очакваме по две линии. От една страна очакваното голямо производство в Черноморския регион ще задържи цените потиснати. От друга, данните на МЗХ, че пазарната 2014-15 година е завършила с преходни запаси от 576 хил. т. пшеница (2,5 пъти повече от 2013-2014 г) означава, че колкото и да не им се иска, производители ще трябва да започнат да освобождават складовете си, най-малкото, за да отворят място на зърното от новата реколта.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА