Сушените плодове – модерното изкуство на масата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
7 Минути

Плодовият чипс е една от най-новите тенденциите в гурме кухнята, истинско удоволствие за небцето. За разлика от стандартните сушени плодове, при които се губи пълноценният вкус и ароматът на плода, този чипс поставя нови стандарти за вкус и качество. Именно това е стремежът на Любомир Станев и Гергана Косева, които развиват малкия си бизнес в столичния квартал „Горубляне“, като правят много експерименти с вкусовете и визията на храната, която се предлага в заведенията.

През последните 15 години двамата са били бармани. Сега те са вложили в собствен бизнес стремежа си към красотата във визията на храната и разнообразието от вкусове. Фюжън салатите с хрупкави парченца сушени плодове, плодовите кожи и чипсът от сушени плодове с характерния наситен аромат на плода са част от асортимента от продукти, които произвеждат и предлагат на пазара. Гурме чипсът от сушени плодове придава изящество и красота на коктейли, десерти и плата, които се предлагат в заведенията и в кетъринга.

Красота във всеки коктейл

„Държим изключително на добрата презентация на продуктите, които предлагаме. Търсим най-красивото сечение на плода, защото искаме да наложим сушените плодове като красива и вкусна част от менюто на приеми и партита. Нашите продукти могат да бъдат красив завършек на един алкохолен или безалкохолен коктейл, или да бъдат предложени в плато от красиво подредени сушени плодове и зеленчуци. Повечето сушени плодове, които се предлагат в момента на пазара са класическите червени сливи, череши и ябълки. Те присъстват в заведенията като ошав, но липсват сушени плодове и зеленчуци, които да стоят наистина красиво на масата. Липсват също сушени зеленчуци, които са достатъчно добри, за да могат да се предлагат като разядка в комбинация със сирена, хумус или тахан. Плодовете ни могат да се използват по най-различни начини – да украсяват десерти, да се влагат в торти. Заедно с наши колеги правим шоколади със сушени парченца мандарина, портокал, малини, къпини и киви. Нашите сушени плодове са вкусни и залети поотделно с шоколад. Използваме само висок клас продукти, защото така имаме уеднаквено качество на вкуса и не добавяме захар.“

„Произвеждаме също плодови и зеленчукови пудри, като правим двойно дехидратиране на плода, след което го смиламе. Тези продукти се използват като естествени оцветители на ястията. Цвеклото като подправка оцветява по естествен начин коктейлите и ястията“, допълва Любомир Станев.

 

Пестил в нова интерпретация

Компанията е пионер при предлагането на кожи от горски плодове в България. „Това е друг вариант да съхраним продуктите“, обяснява Любомир и допълва: „Произвеждаме пестил или т. нар. Габровски шоколад. Той се приготвя без захар, но ние прибавяме единствено малко мед като слепващ агент. Добре познатият на пазара пестил се предлага във формата на блок-желе, а ние разстиламе нашия, правим го изключително тънък. След като изсъхне, става гъвкав като кожа и може да се нареже на ленти. Комбинира се най-добре с мусове от различни видове сирена. Продуктът придава много красота на масата и се търси основно от колеги бармани и в кетъринга.“.

„Когато хората опитват нашия сушен портокал или грейпфрут, не очакват, че могат да бъдат хрупкави. Това се дължи на технологията за сушене, която позволява да се запазят полезните витамини и ензими в плодовете. Когато откъснем един плод, започва ензимен процес. Ние сушим малко преди пълна зрялост, защото тогава се запазват най-добре полезните вещества и вкусовите качества. В една наша опаковка от 50 г теглото на суровия плод е между 500 г и 900 г в зависимост от съдържанието на вода“, разказва Любомир. „Доколкото ми е известно, ние сме единствените в Европа, които сушим цитрусови плодове. Очакваме всеки момент да бъде издаден патент за нашата технология“, посочва Любомир. В готовите продукти не се добавят захар или консерванти.

Разлика с леофилизацията

Избрали са технологията на така нареченото „тунелно дехидратиране“ за не повече от 24 часа. Зеленчуците са няколко вида – сладък картоф с куркума и розмарин, цвекло, тиквичка, домат, джинджифил и лук. Сушат ги по-дълго в сравнение с плодовете, при температура до 60 градуса. Процесът при плодовете продължава между 15 и 20 часа на температура до 70 градуса, като така се избягва препичане на плода и се запазват фибрите и ензимите, полезни за човешкия организъм. Срокът на трайност на готовия продукт е една година и през това време цветът не се променя, ако се пази от слънчева светлина. Преди да се подложат на сушене, плодовете се измиват и почистват. Могат да се използват сурови и в приготвянето на ястия.

Разликата с леофилизацията е, че при нея плодовете се поставят във вакуум среда на минус 50 градуса. Молекулата на водата се изсушава с помощта на азот, при което ензимите и фибрите се разрушават и вкусовите качества се променят, по думите на Любомир. Сушеният чипс е нискокалоричен и богат източник на енергия, която се усвоява бързо от човешкия организъм. В съвременния забързан начин на живот той е предпочитана храна в офисите, както и от планинари и хора, които имат нужда от качествена храна, когато са на дълъг път. „Продуктите ни помагат в борбата с наднорменото тегло, от което страдат много хора в България. Подходящи са за диабетици, бременни и деца над 6-месечна възраст“, споделя Любомир.

 

Фенове сред децата

„Имаме много фенове сред малките деца и спортистите. Харесват нашите плодове, защото вкусът им е по-плътен и наситен, не е разреден от водата в пресните плодове“, казва Любомир и допълва, че компанията е единствената в България, която суши дюля и пъпеш. Хората в България страдат от слаба култура на хранене, според Любомир. Менюто ни е бедно на ензими, фибри, витамини и минерали. Когато храната се приготвя на температура над 60 градуса, полезните вещества се разрушават. „Искаме да затворим цикъла на производство и преработка, като отглеждаме сами плодовете и зеленчуците, които влагаме в продуктите си“, споделя още младият човек.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА