Първата работна среща по международния проект “Информирани и опитни за устойчиво земеделие” се проведе днес в София. Изпълнението на проекта ще работи за повишаване капацитета за информиране и консултиране на социалните партньори в сектор земеделие за активно участие в трудовия живот за устойчиво земеделие.
Проектът “Информирани и опитни за устойчиво земеделие” си поставя за цел да изследва и анализира системата за информиране и консултиране на работното място в сектор Земеделие в редица страни-членки на ЕС, да предложи транснационален обмен на добри и ефективни практики между страните-партньорки, с оглед на подобряване установяването и действието на структури на представителите на работещите в селскостопанските предприятия. Проектът цели да доведе до положително въздействие върху развиването на индустриалните отношения в сектора и особено за засилване на социалния диалог и колективното трудово договаряне. В рамките на проекта ще се изготви изследване и анализ на прилагането на правата по информиране и консултиране в страните-партньорки, ще бъдат проведени три национални семинара за повишаване на информираността и капацитета на представителите на работещите и служителите и на работодателите по темата и ще бъде проведена транснационална конференция с широк кръг ключови играчи на национално и европейско ниво, за да се насърчи и засили ролята на социалния диалог и модерните индустриални отношения в сектор Земеделие.
Водещата организация по проекта е Федерацията на независимите синдикати от Земеделието /ФНСЗ/. Проектът се осъществява в партньорство с Европейската федерация на синдикатите от земеделие, храни, туризъм /ЕФФАТ/, секторните синдикални организации от Македония, Румъния, Германия, Франция, Италия. От българска страна партньори по проекта са работодателските организации – Асоциация на земеделските производители в България /АЗПБ/ и Националния съюз на земеделските кооперации в България /НСЗКБ/, с които Федерацията на независимите синдикати от земеделието води активен социален диалог.
Мениджър на проекта е Светла Василева, Председател на ФНСЗ, а координатор на проекта е Валентина Васильонова. Едногодишния проект се осъществява с финансовата подкрепа на Европейската Комисия.