Венцислав Върбанов: Националната среща на земеделските производители се превърна в ковачница на политики в интерес на българското земеделие

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути

Днес откриваме Десетата Юбилейна Национална среща на земеделските производители в България и празнуваме 20-годишнен юбилей на АЗПБ, заяви Върбанов по време на откриването

“Изключително съм щастлив, че имам възможността да ви приветствам с добре дошли и да споделя с вас един двоен повод за радост. На първо място, имам честта да открия Десетата Юбилейна Национална среща на земеделските производители в България. С ръка на сърцето мога да кажа, че през годините се утвърдихме като най-мащабното събитие в земеделския сектор. Нашият форум бе признат както от земеделската общност и браншовите организации, така и от държавната администрация и европейските институции. Тук неведнъж сме давали трибуна на редица авторитетни гости: министри, високопоставени европейски политици, представители на браншови организации, най-големите агро компании и аграрни учени. Но никога не сме отказали възможността и на всеки един от вас, поискал думата, да сподели всичко, което го вълнува. Тук никога не е имало цензура, не е имало и разделение”, заяви Венцислав Върбанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България по време на откриването на 10-тото юбилейно издание на Националната среща на земеделските производители, която се провежда днес и утре в Казанлък.

“Във времето този форум се превърна не просто в трибуна на земеделските производители в България, а и в ковачница на политики в интерес на българското земеделие и обществото като цяло. Най-важен е диалогът между всички заинтересовани страни. Опитът ни показва, че когато има активен дебат между всички, когато посочваме истинските проблеми, когато сме честни един с друг, тогава нещата се случват”, допълни той.

20 години АЗПБ

“Друг повод за гордост е 20-годишният юбилей на АЗПБ, който ще отбележим тази година. През всичкото това време нашето водещо мото беше да бъдем конструктивни, оперативни и актуални, представяйки най важните проблеми в сектора. Винаги сме давали гласност на исканията на земеделската общност, но без капка гола критика или популизъм. Винаги сме търсили градивния подход: със становища и експертни предложения за разрешаване на проблемите. Неслучайно успяхме да постигнем чуваемост за почти всички наши предложения. АЗПБ даде своя принос земеделският бизнес у нас да постигне добри резултати, да има европейско лице и да бъде по-малко ощетяван през годините. Вече 20 години се налагаме като браншова организация, която непримиримо защитава интересите на своите членове. Успяхме да установим ефективни партньорски отношения с всички институции, които имат идеи и воля за формулиране на работещи политики в селското стопанство. Ключов в нашата работа винаги е бил погледът върху всички отрасли, а не тясното профилиране. За 20 години българските фермери наистина се промениха”, коментира Върбанов.

Възстановяването на авторитета на българските земеделци и връщането на традициите в земеделието

“Ние не само станахме по-модерни и конкурентни, но вече не отстъпваме в много отношения на нашите колеги от старите държави членки на ЕС, които са значително по привилегировани от ОСП. И за да отговорим на днешните предизвикателства, от АЗПБ поемаме по нов път. Днес ние отваряме широко своите врати за нови лица, които да работят с темпото на бързо променящия се свят и имат куража да се борят за разрешаването на най-належащите проблеми. Нашият екип ще работи за привличането на млади хора и представяне на атрактивните страни на българското земеделие пред тях”, заяви той.

“Наша кауза ще бъде възстановяването на авторитета на българските земеделци и връщането на традициите в земеделието. От тази трибуна поемам ангажимент от името на асоциацията, че ще положим максимални усилия за признаване на значението на благородния труд на фермерите от останалата част на обществото. Също така, ще продължаваме да работим за подобряване на взаимоотношенията с останалите браншови организации и тясното сътрудничество с представителите на аграрната наука и синдикатите. Тази година форумът ще бъде белязан от един изцяло нов подход: синтезирана програма, която ще обхване най важните теми. Така ще освободим повече място за дискусии и свободно време за вашите бизнес срещи. Както казах, диалогът винаги е седял в основата на нашия форум и тази година искаме да го поощрим”, допълни още Върбанов.

Належащи въпроси

“Надявам се днес да направим конструктивен дебат, който да назове истинските проблеми и да доведе до реални резултати. Ние имаме достатъчно катаклизми на полето и не бихме искали да ни се създават изкуствени такива и от администрацията. Днес нашето предизвикателство е да преодолеем редица пречки, за да бъдем пълноправни и достойни участници на европейския пазар. Проблемите идват както отвън, така и отвътре. Не може да се отрече, че диалогът в последните няколко години беше силно затруднен. Към това добавяме и трудната политическа обстановка, КОВИД, войната в Украйна, Зелените изисквания. Всичко това изправи българските фермери до стената. Уважаеми министър Вътев, отново благодаря, че уважихте поканата на нашата асоциация и сте тук сред нас. Очакваме от екипа на министерството разяснения по редица актуални теми от технически характер.  Проблемите са много и тяхното решение не търпи отлагане”, коментира той.

“Земеделската общност очаква отговор за многото неразрешени въпроси като защита на интереса на българските фермери по отношение на безмитната търговия с Украйна, отпадане на тавана за украинската помощ, намаляване на административната тежест и зелените изисквания, подкрепа за чувствителните сектори като мляко, месо, плодове и зеленчуци. Очакваме да получим информация и по отношение на облекчен режим за привличане на работна ръка от чужбина, реални мерки за напояването, които да се отразят в бюджета на страната, регулация на поземлените отношения. За целта ще проведем Кръгла маса, на която се надявам, че ще вземат участие всички заинтересовани страни. С нетърпение очакваме да разберем и какъв ще бъде подходът на администрацията за привличането на млади хора в земеделието. Смея да твърдя, че почти нулевия интерес на младите към земеделието е проблем №1 за всички нас. Това са нашите въпроси, на които търсим отговори. Сигурен съм, че всички присъстващи в залата също ги очакват с нетърпение”, заключи Върбанов.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА