Срещите с мечки зачестяват, внос от Русия и Румъния няма

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Разселването на мечки от Русия и Румъния у нас е изключено. За животни от Русия няма как да говорим, има вероятност да попаднат румънски мечки на българска територия, но тя е нищожна. Местообитанията на този вид предполагат по-голямо усамотение, те спазват голяма дистанция от човека. Нашата сухоземна граница през р. Дунав е доста урбанизирана и затова преминаването им е доста малко вероятно. Това заяви пред „Агрозона“ инж. Васил Василев, председател на Съюза на ловците и риболовците в България.

 „Като цяло ние имаме достатъчно добра популация на кафява мечка и тя не е изчезвала никога като вид. Затова и умишленото разселване е просто спекулация. Самото животно няма как да остане скрито на границата. Внасянето на нови видове се следи стриктно от специален орган. Имаме достатъчно добра популация на мечки и не е необходимо нейното възстановяване“.

Популацията и срещата с хора все по-чести

Дори и да няма вносни мечоци, нашите също създават проблеми. В Западни Родопи е най-голяма популацията на кафява мечка у нас. Там са и гъсто населени райони от хора и конфликтите с животното стават все повече. Популацията и в Централен Балкан, Рила и Пирин също се увеличава. Като териториални животни по-старите индивиди изтласкват по-младите и това създава предпоставки мечките да навлизат в населени места и да има чести срещи с хора по страната, коментира Васил Василев.

Grizzly bears (Ursus arctos horribilis) at the Sedgwick County Zoo, 5555 Zoo Blvd., Wichita, KS 67212. Contact at the zoo is Jeanette Summers in Graphics/Marketing or mammal keeper Nancy Smith. Fuzzy is smaller and lighter. Devin is the male and is bigger and darker.

Има известно увеличаване на бракониерството при този вид, но това си има своето обяснение. “През 2009 г. беше променен Закона за лова и опазване на дивеча и издаването на разрешително за отстрел на мечката като защитен вид бе прехвърлено към земеделския министър. Заради тези промени беше заведена наказателна процедура срещу България от ЕК. Практически от 2011 г. до момента няма нито едно законно издадено разрешително за отстрел на кафява мечка. Тъй като животното е конфликтен вид, който нанася щети, много хора бяха принудени да вземат правосъдието в собствени ръце, затова и бракониерските нападения се увеличиха”.

Изненаданата мечка напада

Мечката като вид винаги избягва контактите с човека. Понякога има случаи, в които обаче ние ги срещаме. Мечката не е агресивна, предпочита да се оттегли, стига обаче да не попадне в конкретна ситуация, в която тя като хищник инстинктивно атакува. Такъв случай може да бъде когато изненадаме животното докато се храни, когато има малки и по някаква причина попаднем на тях. Има случаи, в които животното е наранено, от бракониери например, и когато попадне на следващите хора тя атакува, защото е агресивна. Възможно е и на тясна планинска пътека да засечем мечка – дистанцията е критична, по-малка от 10 метра и животното няма възможност да се отдръпне и да се оттегли. Това обаче са редки случаи. В повечето случаи тя се оттегля без хората да са забелязали присъствието й .

bear

 Когато става въпрос за хищник не трябва да го гледаме в очите и да се държим предизвикателно, съветва експертът. Трябва постепенно и тихо да се опитаме да се оттеглим. Именно агресивното поведение спрямо хищника провокира защитна реакция. Ако мечката атакува, човекът трябва да се свие и да се опита да се предпази максимално много от наранявания, след което незабавно да потърси помощ. “За последните години единствено през 2009 г. имаше фатален случай след нападение от мечка. Оттогава има много срещи с животните, но нито един от тях не е летален”, коментира инж. Василев.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА