Спасете китките от мокро гниене

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Мокрото гниене е разпространено заболяване по стайните китки. Болестта се проявява в размекване и разпадане на отделни участъци на листата, дръжките, корените и плодовете на растенията. Най-често се поразяват сочните и месести части на растенията. На листата първоначално се появява малко безфоормено петно със сив, кафяв или черен цвят, което се разраства по размери. На луковиците, клубените започва гниене, често съпроводено с мирис. При благоприятни условия – на топло и влажно болестта се разпространява много бързо. И поразената част или цялото растение се превръща в пихтиеста маса.

Причинителят прониква през механични повреди по растенията – дори през микроскопични пукнатини и рани. Запазва се в почвата с растителните остатъци. Затова трябва да дезинфекцирате пръстта преди засаждане, а при резитба на корените, клубените и луковиците срезовете им трябва да се посипят с наситнени дървени въглени. А инструментите трябва да се дезинфекцират след всяка резитба.

Развитието на болестта може да се провокира и от излишни дози торове, застояване на вода в почвата, плътната пръст, охлаждането на влажната земя в саксиите, например, през зимата в прохладно помещение.

 

Мерките

Растенията могат да се спасят, ако бактериозното мокро гниене все още не е поразило съдовата система или носи местен характер, например, започнало е от краищата на листата. Ако корените са загнили, то можете да опитате да вкорените връхче, ако растението може да се размножи чрез резници. Ако гниенето е поразило само част от корените, а надземната част ви изглежда жива, можете да се опитате да спасите растението, като за тази цел ги освободите, изрежете всички засегнати части, пресадите в суха подготвена пръст, полеете и опръскате с бордолезов разтвор. Заразата не се предава на съседните растения, но все пак е добре да дезинфекцирате всички инструменти и саксии внимателно.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА