Сметната палата на ЕС: Сателитната система „Коперник“ не се използва пълноценно

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

През последните няколко години ЕС стимулира активно прилагането на сателитните технологии за контрол на директните плащания при схемите, базирани площ и оценка на допустимостта на фермерите-кандидати по схемите. В резултат на тези усилия е постигнат значително по-малък напредък при употребата на сателитните технологии за контрол на екологичните и климатични изисквания по схемите за директни плащания. Това се казва в доклад на Сметаната палата на ЕС, предават от пресцентъра на Министерство на земеделието, храните и горите.

Новите сателитни технологии за наблюдение на площите трябва да се използват по-добре за наблюдение на изискванията, свързани с околна среда и климат, се посочва в доклад на Европейската сметна палата.

Прилагане на новите сателитни технологии за наблюдение на селскостопанската активност са силно популяризирани от Комисията сред държавите членки, но все още съществуват редица пречки за тяхната широка употреба. Твърде вероятно е тези сателитни технологии, а именно сателитите формиращи сателитната система на ЕС „Коперник“, да променят напълно начина, по който се управлява и наблюдава прилагането на Общата селскостопанска политика на ЕС.

Разплащателната агенция в италианската провинция Фоджа през май 2018 г. първа започва да прилага метода на дистанционно наблюдение чрез сателитни изображения с цел извършване на проверки и контрол по схемите за директни плащания, базирани на площ. През 2019 г. още 15 разплащателни агенции в ЕС приемат същия подход. 13 разплащателни агенции в други осем държави-членки проявяват интерес към прилагането на системата през 2020 г.

През 2019 г. обаче нито една разплащателна агенция не е приложила метода на дистанционното наблюдение с цел контрол на екологичните изисквания по схемите на площ. Одиторите установяват също, че голяма част от предложените индикатори за наблюдение на ОСП след 2020 г. не са пригодени за наблюдение чрез дистанционен мониторинг със сателитни изображения.

Пълният доклад на Европейската сметна палата е достъпен ТУК.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА