Сметната палата на ЕС: Мерките за стабилизиране на фермерските доходи не са ефективни

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Инструментите, които Европейският съюз предоставя в помощ на земеделските производители за защита на доходите при падащи цени и загуби от производството, само частично са изпълнили целите си, а усвояването им остава слабо и неравномерно. Изводът е на одиторите от Европейската сметна палата. Също така, според тях, някои извънредни мерки не са насочени правилно и могат да доведат до непропорционални плащания за обезщетение.

Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСП) съдържа редица мерки, чиято цел е да се гарантира стабилен и адекватен доход за земеделските производители. Преките плащания за 6,4 милиона земеделски стопани в 28-те държави-членки възлизат на 41 милиарда евро годишно.

Наред с тях ОСП включва специфични инструменти за предотвратяване и управление на рискове и кризи в селскостопанския сектор. Застраховането и взаимните фондове, например, могат да бъдат използвани за стабилизиране на доходите на фермите. Съществуват и извънредни мерки, които имат за цел да стабилизират пазара като цяло в случай на сериозни смущения, като например когато през 2014 г. Русия забрани вноса на някои селскостопански продукти от ЕС. Целта на одиторите при проверката е била да установят конкретно дали тези инструменти са били приложени ефективно и дали дават резултати.

Одиторите отбелязват, че ОСП съдържа различни гаранции за доходите. Директните плащания играят съществена роля в това отношение. Те представляват средно една четвърт от доходите на фермите, което позволява на земеделските производители да се справят по-добре при намаления на цените или на производството, като по този начин намаляват нуждата от осигуряване.

В същото време ОСП съдържа все повече превантивни мерки, особено като насърчава фермерите да приемат добри земеделски и екологични практики. Одиторите обаче отчитат, че тази дейност има слабо въздействие върху поведението на фермерите, тъй като застрахованите земеделски производители имат по-малко стимули да прилагат устойчива бизнес стратегия или да се адаптират към изменението на климата.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА