Сливовите дръвчета най-търсени на пазара, навлизат лешници и бадеми

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Сливовите дръвчета са най-търсени на пазара в момента, съобщи пред „Агрозона“  проф. Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. След това са черешите и крушите. „При крушите има ръст, защото се  видя, че няма насаждения в страната, на пазарите се предлагат основно вносни плодове и те са доста скъпи. Затова фермерите се ориентираха и към тези култури. Също така нарасна и търсенето на дюли, праскови, нектарини, кайсии, а най-слабо търсена е ябълката. Наред с това хитови стават и някои орехоплодни дръвчета, като лешници и бадеми за сметка на орехи. Това е така тъй като прекратиха програмата за ореховите насаждения и вече хората не садят тази култура“, коментира проф. Живондов.

  Той посъветва читателите на „Агрозона“ и какви дръвчета да търсят  – не по-малко от 1,20 м височина и 12 мм дебелина над присадката. Трябва да е със зряла дървесина, по възможност с коронка, добре гарнирана коренова система с поне три основни скелетни корени.

Вангелина Кирякова е земеделски производител на плодни дръвчета и цветя, а също така има и магазин за фиданки в София. 90 % от продукцията й е собствено производство. Тази година търсенето е много голямо, а хората се насочват към плодните ябълки, круши, сливи и череши, споделя тя за „Агрозона“ . Хората започват да имат интерес към малините, касиса и по-екзотичните растения като цяло. В последните години пък много се търси нар, смокини, облепиха, шизандра, лешници, споделя Кирякова. Те са по-топлолюбиви и с климатичните затопляния хората се насочват към тях.

dav
dav

 Интересът към българските сортове обаче не секва. Това е запазена марка. От ябълките интереса е голям към златна и червена превъзходна, при черешите се изчерпват кюстендийлските хрущялки и  като цяло всички стари сортове се приемат добре.

 Хората трябва да насаждат есенно време, плодното дръвче няма да е лагерувало на друго място и има 100 % прихват, докато на пролет е прелагерувало, времето се затопля и нещата не са изрядни, споделя Вангеличка. Когато засаждат, градинарите трябва да спазват технологиите 40×50 см дупка, да слагат оборска тор и пясък.

  Вангелина Кирякова ни препоръча и в кои райони кои овошки са най-подходящи. В Северна България има плодни дръвчета, които няма да станат. На по-високо място прасковите и кайсиите не се получават. Затова там трябват растения с по-късен цъфтеж – ябълки, круши, сливи и по-късни череши. За Южна България пък всичко се хваща.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА