Слаб улов заради високите води и замърсяването на Дунав

Васил Русев
Васил Русев
2 Минути

Високите води на река Дунав създават проблеми и на рибарите. Те се оплакват от слаб улов и скъсани мрежи заради клоните и боклуците, които се носят по реката.

87-годишният Георги Савов от русенското село Мечка е рибар от дете. Казва, че в Дунав има все по-малко риба.

Думите му потвърждава и статистиката – 60 % от рибата в реката е изчезнала през последните 20 години. А заради обилните валежи в момента проблемите на рибарите са още по-големи. Освен без улов, се прибират и със скъсани мрежи, предаде БНТ.

Георги Савов: Излизат клони, дърва, по шамандури, закачат се, унищожават се нашите мрежи. Нова мрежа, която можеш да я направиш в момента, която струва 300 – 400 лева за 100 м, може да остане половината там.
Оказва се, че високата вода и силното течение по реката объркват посоката на пасажите и пречат на рибата да хвърли хайвера си.

Михаил Михайлов – началник отдел “Рибарство и контрол – Централен Дунав”: Рибата си хвърля хайвера на плитки места, където водата е топла. При извършване на контрол на река Дунав бяха забелязани доста кални води. Проблемът на калните води със самата риба е, че се запушват хрилете на рибата, тя чрез хрилете усвоява кислорода от водата.
До края на месеца служителите от Агенцията по рибарство и аквакултури ще зарибят реката с 14 000 есетри и моруни в района на остров Белене.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА