Сирене в мях за цялата зима

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

 

В Родопите все още някои хора пазят стара рецепта как да правят трайно сирене, което можеш да носиш навсякъде с теб – сирене в мех. По този начин родопчани са имали млечна храна за цялата зима. Един от съвременните продължители на старата традиция е Салих Раиф Паша. Той си е направил подвижна каца, за да може да я носи със себе си на различни събори и фестивали. „Ние сме чобанско племе. Рецептата се предава в нашето семейство от предците ни и аз от малък съм израснал с традицията да правим такова сирене“, разказва бившият миньор, който прави уникалния продукт от 1992 г. насам. Разпространява своето сирене по фестивали. За последната година и половина е бил на 9 събора. На такива събития, той се опитва да предаде рецептата на желаещите да се занимават с този необичаен занаят. На последния панаир сиренето е правила негова ученичка, а той само е наблюдавал процеса.

img_3113

За майсторлъка

Сиренето в мех се прави през май месец. От 1 до 10 май всички села от околността изкарват овцете на едно място и започват да доят. Доенето продължава около 4 дни. Всеки стопанин издоява собствените си животни и измерва полученото количество. Полученото се явява неговата дневна дажба.

Вече полученото мляко се слага в каца, като се прецежда по специален начин. На кацата й се слага тензух, върху който се разстила памук и се покрива отново с тензух. През това се прецежда млякото и се подсирва вътре в самия съд. След това се чака течността да се хване и да заприлича на гъсто мляко. Процесът става по-бързо, ако течността е топла. Следва повторно разбъркване на млякото, за да придобие формата на ориз. Взема се тукмак (кобилица) и започва да се бие маслото. Самото биене продължава час – час и половина. Цялото количество от кацата се изсипва в казан, който предварително е поставен върху огън. Останалото по съда масло се събира. Сгъстеното мляко, което вече е в казана, започва да се бърка, като това задължително трябва да става отдолу нагоре. В противен случай се претопля и променя вкуса си. Както казва Салих започва да „скърца“. Необходимо е да достигне температурата на човешкото тяло. Извадените след това сирене и извара се изцеждат хубаво и се объркват добре. Осоляват се и престояват в тава за 24 часа. Готовата продукция се пълни в меха. Трябва да се уплътни така, че вътре да не остане въздух. Мехът се слага на дъска и трябва да се обръща всеки ден. Направеното сирене започва да се консумира, когато настъпи есента или времето застуди.

img_3094

От 40 л мляко се получават 5 кг сирене, споделя Салих Паша. Маслото е около 1 – 1, 5 кг, а изварата 2- 3 кг Какво се прави с маслото? То се осолява, след което се слага в каче, където се претопява и  покрива със сол. По този начин продукцията се консервира за няколко месеца.

Бяло шиле за хубав мех

Мехът се прави от бяло шиле. Козината се стриже на 1 см, като се пере, за да бъде идеално чиста. Вълната пък трябва да бъде навътре. „Всичко това си го правя за лична консумация. Така се преживявали моите предци и аз продължавам да приготвям продуктът. Напълненият мех може да се носи навсякъде. В минали времена хората са го закачали за коня си и са носели постоянно храна със себе си“, коментира Салих Раиф Паша .

Георги Узунов

33

Текстът е публикуван

в декемврийския брой

на сп. „Агрозона“.

Още по темата за занаятите,

българските села,

земеделието и туризма

четете в изданието.

 

 

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА