Ще укрепваме полезащитните пояси с проект по Националния план за възстановяване и устойчивост

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

“През следващите години съществена роля за справяне с проблемите в горския сектор ще играе одобреният наскоро Национален план за възстановяване и устойчивост. В рамките му е утвърден проект за директно подпомагане за възстановяването на някои от най-увредените пояси. Възстановяването ще бъде подпомагано и от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони и Оперативна програма „Околна среда“ 2021-2027 г., програма LIFE в следващия програмен период”, заяви инж. Филип Ковашки, и.д. изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите по време на работна среща в град Добрич с представители на горската промишленост и академичната общност.

„Необходимо е мобилизиране на горския и земеделския сектор за възстановяване на системата от защитни горски пояси. Един от проблемите е свързан със съхненето на ясеновите пояси и изисква спешни мерки“. Това заяви зам.-министърът на земеделието Иван Христанов по време на работната среща.

Обследване на дръвчетата с дрон

Срещата започна с теренно посещение на защитни пояси в землището на с. Стожер, където присъстващите се запознаха с реалното състояние на насажденията. Лесозащитна станция гр. Варна представи техническите способности на професионален дрон, с който отскоро се обследват горските територии за съхнене и обезлистване. Дронът ще се използва и за третиране на площи срещу болести и вредители.

По време на мероприятието бяха изнесени презентации, свързани със създаването, функциите и фитосанитарно състояние на защитните горски пояси в Добруджа с участие на ясен.  Посочено бе, че в момента горските и ловни стопанства, на чиято територия има защитни горски пояси, извършват мониторинг на тяхното състояние. Целта е да бъде изготвен обстоен доклад, който ще бъде основата за вземане на решения за тяхното възстановяване.

На територията на страната съществуват близо 290 000 дка пояси

Създаването на мрежата от защитни пояси стартира преди близо 100 години, като към настоящия момент на територията на страната съществуват близо 290 000 дка пояси. Основна част от тях са съсредоточени в областите Добрич, Силистра, Разград и Шумен.

В срещата участие взеха депутати от Комисията по земеделието, храните и горите,  Министерство на земеделието, Министерство на околната среда и водите, Изпълнителна агенция по горите, държавните предприятия, държавните горски стопанства и регионалните дирекции по горите в региона, Лесозащитна станция – Варна,  представители на Лесотехническия университет, Добруджански земеделски институт, кметове и представители на земеделския бранш.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА