Ще има обвързана подкрепа за 16 схеми през Кампания 2019

Георги Узунов
Георги Узунов
6 Минути

През настоящата година е възможно да се въведат нови схеми на обвързана подкрепа. Това е разписано в Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 3 за прилагане на схемите за директни плащания.

Според измененията, обвързана подкрепа ще се прилага за:

– схема за обвързано подпомагане за млечни крави;

– схема за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол;

– схема за обвързано подпомагане за млечни крави в планински райони (5 – 9 животни);

– схема за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници;

– схема за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол;

– схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки в планински райони (10 – 49 животни);

– схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол;

– схема за обвързано подпомагане за биволи;

– схема за обвързано подпомагане за плодове (основна група);

– схема за обвързано подпомагане за плодове (сливи и десертно грозде);

– схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (домати, краставици, корнишони и патладжан);

– схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (пипер);

– схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (картофи, лук и чесън);

– схема за обвързано подпомагане за зеленчуци (моркови, зеле, дини и пъпеши);

– схема за обвързано подпомагане за оранжерийни зеленчуци;

– схема  за обвързано подпомагане за протеинови култури.

Промените в схемите за обвързана подкрепа, които страната ни прилага, бяха представени пред браншовите организации и подробно дискутирани с тях през юли 2018 г. Съответните политически решения бяха взети с широката подкрепа на асоциациите в сектор Земеделие и бяха официално нотифицирани до Европейската комисия (ЕК) на 1 август 2018 г.

С направените изменения се предлагат три вида промени. Първата е свързана с  промяна в модела на диференцирано подпомагане, която се изразява в отпадането му при Схемата за обвързана подкрепа за биволи. Релгаментира се  прилагането на модулиран размер на подпомагането:

– за първите 30 (включително) допустими животни на всички стопанства и за над 30-ото допустимо животно при спазване на съотношението между двата размера на подпомагане: 1,1:1 по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави, по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол, по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници и по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол. Съответно модулацията по чл. 19, ал. 5 и чл. 20, ал. 5 се отменя, а в чл. 28, ал. 2 референцията към чл. 18, т . 8 се заличава;

–  за първите 100 (включително) допустими животни за всички стопанства и за над 100-ото допустимо животно при спазване на съотношението между двата размера на подпомагане: 1,1:1 по Схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол;

 Втората промяна касае начина на доказване на реализация при схемите за обвързана подкрепа на месодайни животни – досегашното изискване за наличие на новорегистрирани приплоди в стопанството на кандидата се заменя с изискването за реализация на животни на пазара, съответстващи най-малко на 0,2 животни на допустимо за подпомагане по схемата животно по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници, по чл. 21 за реализация на животни на пазара, съответстващи на най-малко на 0,25 животни на допустимо за подпомагане по схемата животно по Схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол, както и по чл. 23, ал. 4, т. 2 за месодайни породи овце и кози за реализация на животни на пазара, съответстващи на най-малко 0.5 животни на допустимо животно, за периода от 1 октомври на предходната година до 30 септември на годината на кандидатстване. За целта се въвеждат и съответните дефиниции в §1, т. 15-19 от Допълнителната разпоредба;

Третото е промяна в изискваните добиви от мляко от допустимо животно, респективно изискване за реализация на пазара на допустимо животно по отношение количеството мляко/брой животни и по отношение породите и предназначението на животните:

– по Схемата за обвързано подпомагане за млечни крави под селекционен контрол се предвижда реализация от поне 1 500 кг. мляко и/или млечни продукти в еквивалент мляко за застрашените от изчезване породи и породите с комбинирано използване;

– по Схемата за обвързано подпомагане за овце-майки и кози-майки под селекционен контрол по чл. 23, ал. 4, т. 1 се предвижда реализация на пазара за млечни породи овце и кози най-малко на 70 кг. мляко и/или еквивалентни млечни продукти на допустимо животно, или най-малко на 35 кг мляко и/или еквивалентни млечни продукти и реализирани на пазара 0.2 животни на допустимо животно, а за автохтонните породи овце и кози по чл. 23, ал. 4, т. 3 – най-малко на 0.2 животни на допустимо за подпомагане животно или 35 кг мляко и/или еквивалентни млечни продукти.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА