Ще има ли промени в срока за ловуване на диви прасета?

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Остава 1 ден до официалното откриване на ловния сезон за едър дивеч. Ловците губят днешната събота, но пък от утре чак до втората неделя на януари ще могат да излизат за диви прасета съвсем спокойно. Сезонът се открива с много въпросителни, като основната е – ще има ли промени в сроковете. Близо месец и половина течаха обсъждания и предложения за съкращаване на срока до 1 януари или пък започването му по-рано – през септември. За момента обаче промени няма да има.

Наскоро депутати предложиха промени в Закона за лова, според които датите за лов на някои видове дивеч да бъдат променяни със заповед на земеделския министър, спрямо  конкретната обстановка след съгласуване с министъра на околната среда и водите, като част от мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните. Сред основните мотиви е, че заради увеличените запаси на дивеча зачестяват щетите от него. В същото време се усложнява и епизоотичната обстановка, свързана с разпространението на африканска чума по свинете, която води след себе си значителни икономически загуби.

В същото време особено актуална стана темата за съкращаване на сроковете. Работна комисия подкрепи намаляването на срока за групово ловуване на дива свиня в свободните и заградени площи до 31 декември. Все още е рано обаче да се говори за влизане в сила на тези промени. Въпросната работна група тепърва ще дава предложения, те ще минават през междуведомствено съгласуване, пленарна зала и т.н.

Националният ловно-рибарски съюз (НЛРС) подкрепя тази идея, коментира пред „Агрозона“ инж. Васил Василев, председател на (НЛРС). През 2009 г. бе направена промяна, според която в свободните площи се увеличи с 2 седмици лова, а в заградените територии бе удължен с 2 месеца. Именно този дълъг срок генерира ловене с капани от свободните площи, дивечът бе вкаран в заградени територии, коментира Василев.

„Мотивът ни за подкрепа е именно да се  прекрати порочната практика за улавяне с капани. В момента се получава така, че ако си платежоспособен ловуваш 2 месеца повече, а ако си обикновен ловец в ловна дружинка не можеш. Сроковете трябва да бъдат еднакви. И в заградените площи и извън тях бремеността при животните е по едно и също време, рисковете, които могат да бъдат нанесени на дивеча са абсолютно идентични. Не е нормално за седмица и половина ние да пазим дивеча, а след това бизнеса да ловува месец и половина на воля“, допълни Васил Василев.

Относно идеята сезонът да се открива през септември, Василев коментира, че това е възможно, но доведе до повече инциденти сред ловците. „Има много призиви да се изтегли по-рано началото на сезона. Това не е проблем, но тогава растителността е много гъста, не е прибрана реколтата на земеделците и има по-големи рискове от инциденти. Статистиката показва, че при намалена видимост стават в пъти повече наранявания с оръжие“, коментира Василев.

ЕТИКЕТИ:
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА