СЕТА гарантира спазването на стандартите за сигурност на храните и фуражите в ЕС

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Търговското споразумение с Канада СЕТА гарантира, че ще се спазват стандартите за качество на храните и фуражите, които се прилагат в момента в Европейския съюз. Това коментира за „Агрозона“ Чеслав Шекерски, председател на комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент. „Като всеки друг договор споразумението има своите силни и слаби страни. Въпреки това искам да подчертая, че това споразумение гарантира стандартите за качество на храните и фуражите, които в момента се прилагат в Европейския съюз.“, допълни той.

„Често чуваме опасения, че СЕТА ще стимулира вноса на ГМО продукти в Европа. Въпреки това изискванията за канадските ГМО продукти ще бъдат същите като тези, които са в сила в ЕС за нашите европейски продукти. Трябва също да се има предвид, че в момента има ГМО храни в Европа. В основата на фуражите, които използваме в производството на месо, например говеждо, пилешко или свинско, е ГМО соята.“, отбеляза Чеслав Шекерски.

За „Агрозона“ той коментира, че ключов търговски партньор на ЕС е Китай, която играе и продължава да играе важна роля в глобалната икономика, каза още Шекерски и допълни:. „В същото време страната е съперник на ЕС в много области на икономиката. „Важно е нашите търговски преговори с Китай да бъдат проведени на ниво ЕС, а не от отделните страни-членки. В разговорите със силен партньор като Китай важен е общият глас на всички страни-членки, за да имаме успех. Само по този начин можем да проведем диалог на равни начала, което е ключов аспект на една плодотворна кооперация. Няма съмнение, че европейското земеделие има потенциал да успее на китайския пазар. Това се дължи на нашата добра репутация като производители на безопасна и разнообразна храна по най-високи стандарти. Въпреки това, за да направим този успех възможен, има нужда от повече усилия да отворим китайския пазар, който все още е доста херметизиран и бюрократичен, което прави трудно навлизането на европейските производители. Високите очаквания да променим ситуацията са свързани, преди всичко с преговорите с Китай за признаване на географските индикации, които са в последна фаза.“

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама