Федералният министър на земеделието на Германия Юлия Кльокнер направи анкета сред своите колеги от 27-те страни-членки на ЕС. Въпросите бяха свързани с подобряването на устойчивостта на доставките на храни, предпачитанията на потребителите на храни след COVID-19, произхода на храните и подобряването на здравето на животните.
Вижте отговорите на министрите.
Въпрос 1: Подобряване на устойчивостта на доставките на храни: кое е важно (моля, изберете два отговора)
Според 42% от министрите е важно да се полагат усилия за добро функциониране на вътрешния пазар. За 31% от респондентите е важно ЕС да бъде по-независим от внос. За 21% от анкетираните е важно да се засили националната независимост в производството на храни. 6% от анкетираните са посочили като важна свободната глобална търговия.
Въпрос 2: След COVID-19: Какво ще бъде най-важно за потребителите в бъдеще?
Най-много министри – 44% са отговорили, че осигуряването на доставките на храни ще бъде най-важно в бъдеще. На второ място с 24% е избрана важността на произхода на храните. 16% е събрал отговорът за важността на климата и околната среда. Хуманното отношение към животните, справедливата търговия и хранителната стойност на храните са посочени като следващи по важност критерии.
Въпрос 3: Потребителите се интересуват от произхода на храната, която купуват. Кой критерий, според вас, натежава в този избор?
Най-голям дял или 65% от анкетираните по този въпрос са отговорили, че най-важен е националният произход на храната, която купуват. 20% са отговорили, че важен е произходът от ЕС, а само 15% са посочили, че решаващ е регионалният произход.
Въпрос 4: Подобряване на хуманното отношение към животните: кое е най-важно? (Моля изберете един отговор)
54% от министрите са посочили като важни финансовите стимули за фермерите. 29% са посочили правната рамка като най-важна за подобряването на отношението към животните. 17% са посочили подходящото етикетиране.