С какво да подхраним розите през есента

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
4 Минути

Най-важното в есенното подхранване е да се подготвят растенията за зимуване, да се укрепи кореновата им система и да се насити с полезни елементи. Есенните торове за цветя трябва да съдържат фосфор, който е необходим за нормалния обмен на веществата. Не по-малко важни са също така калият, който помага на растението да натрупва хранителни вещества и магнезият, увеличаващ устойчивостта на замръзване.

С какво да започнем?

В края на летния сезон е необходимо да се направят две допълнителни подхранвания на розите – едното е в края на август или началото на септември, непосредствено след цъфтежа, а второто в края на септември – началото на октомври.

Четете още: Английска сол за по-едри домати и красиви рози

За есенното торене на рози са най-подходящи гранулираните торове, тъй като те постепенно подхранват корените на растението, а точно това е необходимо за спокойната подготовка на розите за зимата. Но това съвсем не означава, че течните торове ще трябва да бъдат изоставени – можете да приложите и двата вида торене, ако е възможно, като за предпочитане все пак са гранулите. Не забравяйте след като наторите да полеете обилно розите, за да стигнат хранителните вещества до корените на растението.

Никакъв азот!

Независимо от крайния избор за вида на торовете, най-важното е да не забравите – НИКАКЪВ АЗОТ! Този елемент помага да се увеличи зелената маса, но през есента това не е необходимо за розите. Ако се направи подхранване с азотен тор в края на сезона, растението ще хвърли много енергия за изхранването на младите филизи, което означава, че ще отслабне и няма да има сили за нормално зимуване.

Едногодишните рози нямат нужда от подхранване, защото при засаждането в в ямката са поставени достатъчно торове.

Четете още: Как да подрежем розите правилно през октомври

Листно подхранване

За подхранването преди зимата е добре да се съсредоточите върху калий, фосфор и магнезий. За листно пръскане добре работят следните рецепти:

  • в 1 литър гореща вода, разтваряйте 50 грама суперфосфат и се долива още течност до 10 литра;
  • в 10 литра вода разтварят 5 грама суперфосфат и калиев монофосфат;
  • в 10 литра вода се разтварят 200 грама дървесна пепел.

Най-подходящото време за пръскане на розите с някоя от тези смеси е вечер (преди настъпване на сумрака) или в облачен ден. Така ще можете да избегнете появата на изгаряния върху листата от слънцето  или развитието на гъбични заболявания (поради задържането на влагата в почвата).

Коренно подхранване

За кореново подхранване може да се подготви тор по една от следните рецепти:

  • в 10 литра вода се разтварят 15 г (1 супена лъжица) суперфосфат и калиев монофосфат;
  • в 10 литра вода се разтварят 25 г суперфосфат, 10 г калиев сулфат и 2,5 г борна киселина;
  • в 10 литра топла вода разтворете 10 г суха мая и 2 супени лъжици захар, тази смес престоява 2-3 часа и се добавят още 40 литра вода.

Изключително ефективно е също така подхранването на розовите храсти с пепел, на 1 кв. метър се разпръскват около 3 кг пепел. Почвата около розите може да се мулчира с компост, необходими са 4-5 кг на 1 кв. метър.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА