С какво да подхраним хортензията, божурите и лилиите, за да цъфтят обилно догодина?

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

През есента на хортензията са и противопоказни азотните подхранвания, защото те стимулират растежа на зелена маса.

хортензия
Четете още: Как да направим сини цветовете на хортензията

Растението трябва да се подготви за периода на покой, да се укрепи кореновата система, за да презимува без проблем. Заради това е добре да подхраним хортензията през този месец с калиево – фосфорна смес, която се прави от 10 литра вода, в която са разтворени 1 супена лъжица суперфосфат и 1 с. л. калиев сулфат. Този разтвор е достатъчен за едно растение. Опитните градинари съветват да се мулчира почвата около хортензията, за да се създаде топла възглавница около корените. За това са подходящи компост, торф или оборски тор. Тези материали ще се разлагат бавно и ще проникнат в дълбочина в почвата, като подхранват растението в продължение на няколко месеца.

Лилията

За да повишите зимоустойчивостта и да укрепите луковиците на лилиите е необходимо в края на градинския сезон да подхраните цветята с фосфорно-калиеви торове. С идването на пролетта, на такива растения не им трябват много усилия, за да се възстановят, а това означава и пищно цъфтене през следващото лято. Лилиите

божур 1
Четете още: Божурите се пресаждат сега, нов цвят – след 2 години

се поливат със следния разтвор – на 10 литра вода се слагат 2 с.л. суперфосфат. Както и другите градински цветя, преди зимата може да се мулчира с 10 см компост, за да се защитят луковиците и от измръзване.

Божурите

По принцип, за да цъфтят пищно божурите, те имат нужда от подхранване през цялото лято. През октомври обаче се прави заключителното торене на божурите. Корените на това растение продължават да растат през есента, затова своевременното внасяне на торовете е много важно. Около храста се прави недълбока леха, в която се слагат 10-15 г калий 15-20 г фосфор, които се засипват с почва и се поливат. С първите студове под нулата, божурът се мулчира с почва богата на хумус или с торф.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА