Ремонтът на млечния БДС е неизбежен

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Наталия Гаданчева е инженер технолог в млекопреработвателно предприятие и върви по „млечния път“ от 1981 година. Казва, че като ученичка много харесвала _DSC0114начина на преподаване на учителката си по хранителни технологии, затова и решила да продължи образованието си в Университета по хранителни технологии в Пловдив. Когато се омъжила, отишла да живее във Варна. Там я назначили в млекозавода, където Наталия Гаданчева работила 25 години до настъпване на приватизацията. Така Наталия се премества в Добрич и продължава работата си в млечната промишленост. За натрупаните години опит тя има наблюдения върху различни тенденции в сектора и сподели пред „Агрозона“ част от тях.

Качеството се завръща

Растителните мазнини в млекопреработката започнаха да навлизат от Запад след 90-та година, а целта, думите на технолога, била да се намали стойността на продукта. „Слага се сухоsirene сирене мляко, което се възстановява, добавя се палмова мазнина и се получава един продукт, който нито зрее, нито нищо, яде се след няколко дни.“, обяснява наблюденията си Гаданчева. Имало и производители, които правели сирене като пастьоризират млякото на по-висока температура, за да се подобри рандеманът. Така от по-малко количество мляко се получавал повече краен продукт. Методът обаче водел до понижаване на качеството – сиренето ставало по-трошливо и водно. Днес се наблюдава обратната тенденция – потребителите са готови да платят повече, но да са сигурни в качеството на храната, казва специалистът. Сега цена от 10 лв за килограм не била проблем, защото по думите на Наталия, хората се връщат към вкуса от онова време и искат да ядат истински продукти: „Разбраха, че по-добре да изядеш 30 г. сирене вместо 100 г, но да бъде качествено“.

Непастьоризираното мляко е опасно

659172По повод законовите изисквания у нас млякото, от което се прави продукт, да е пастьоризирано и традиционни чужди сирена от непастьоризирано мляко, Наталия Гаданчева коментира, че е против това да се работи с непастьоризирана суровина. Преработка на сурово мляко означава, че трябва да гарантираш изходната суровина да е с много нисък брой микроорганизми, които могат да преминат в готовия продукт, при положение, че млякото не се пастьоризира, обясни специалистът. „Там ще се размножат и е много опасно за здравето на човека, който го консумира“, посочи тя. Продуктът няма трайност, когато млякото не е пастьоризирано, каза Гаданчева.

БДС след време ще се промени

На въпроса дали специалист като нея си прави кисело мляко у дома, тя категорично посочва, че не заквасва мляко, тъй като производството във фирмата е само от мляко и закваска и нямало смисъл да се губи време.

За недостига на суровина в Европа, пред който се изправиха не само бизнесът, но и потребителите под формата на по-високи цени, Наталия Гаданчева посочва, че политиката на ЕС за намаляване на производството на мляко е дала резултат. Доставките на сурово мляко у нас са малко, което е добре за българските млекопроизводители, защото се нормализира изкупната цена.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА