Редактирането на човешки геном скоро идва и у нас

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

“Трябва да има регулация на национално ниво кой какви генетични изследвания може да прави”, каза проф. Иво Кременски, шеф на Лабораторията по геномна диагностика.

“Редактиране на геном, а не на полови клетки, вече е разрешено да се ползва за лечение на тежки заболявания, обясни той в ефира на БТВ.

“Вече има утвърдени методи, които скоро ще дойдат и у нас. И законодателно е уредено това нещо, но не върху ембриони. Зародиша може да го редактираш на едно място, да го направиш хубаво, но не знаеш къде на други места си променил гени и дали няма да ги увредиш”, обясни професорът опасността от редактиране на бебета.

Думите му са по повод променените гени на бебета в Китай.

Според проф. Кременски обаче лекарят, заел се с подобно нещо там, вече бил уволнен от снощи.

Професорът обясни защо е опасно подобно редактиране – знае се, че 8% от българите са резистентни към една форма на СПИН. В Северна Европа те са 12-14 %, но 0 процента в Китай и Индия. Т.е. не може да се пипат гените безразборно. Българското законодателство е забранило модификации в генома на потомството в Закона за здравето.

“Позволява генетичното редактиране, но само в определени случаи”, каза д-р Стоян Ставру от БАН. По думите му проблем е и съгласието на родителите. Може ли родителят да редактира детето, кой се натоворва с една отговорност, която в момента е социално непоносима. Затова според проф. Кременски са нужни национална програма и национален орган по контрол, не може България да е единствената, която да няма.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА