„Растенията – сови” за разсад през април

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
6 Минути

Опитните градинари отдавна са направили разсад и вече се радват на силни растения, с които пълнят градината. Обикновено по това време на первазите им няма свободно място. Има обаче „растения-сови”, които също като хората не обичат да ги „будят” твърде рано. През април е подходящо да се направи разсад от доста зеленчуци и цветя, ако се спазват обаче няколко условия – да се подберат правилно семената, да се намери подходящата почвена смес и внимателно да се подготвят семената за засаждане. Добрата реколта в значителна степен зависи от качеството на разсада.

Тиквички и патисонитиквички

Вторият пролетен месец е подходящ за засаждане на тиквички и патисони. Преди това е добре да ги държите на слънце за седмица, а след това да ги завиете във влажна кърпа и да изчакате докато се появят първите кълнове. В това време не забравяйте да проветрявате семената, за да не се появи плесен.  Опитните градинари не препоръчват използването на свежи семена, счита се, че растенията, отгледани от 2-3 годишни семена са по-устойчиви към болести и дават повече плодове. Тиквичките и патисоните не обичат пресаждането, затова за да не се травмира кореновата им система е по-добре да се сеят в отделни саксийки или торфени кутийки за еднократна употреба. Реколта ще събирате 40 дни след появяването на първите листенца.

Дини и пъпеши

Дините и пъпешите много често се сеят директно в почвата, но ако искате да получите реколта 2-3 седмици по-рано, през април трябва да засадите семена за разсад. Семената им са доста твърди, затова е добре предварително да бъдат поставени за 15 минути в топла вода, а след това във влажна кърпа до появяването на първите кълнове. След това се поставят в отделни саксийки на дълбочина 2-3 см дълбочина. След това се поставят  на слънчево място, покрити с тензух.

Засяване на кохиякохия

Кохията е прекрасно декоративно растение, което предава елегантност в градината. Семената на кохията може да се засаждат за разсад в който и да е ден от април-от първия до последния. За нея е необходима универсална почва, която трябва да се трябва да се трамбова добре, след това на повърхността се разпределят семената и се покриват с малко количество пясък. След това пулверизирайте и оставете на добре осветено място. Първите листенца ще се появят чак след 10 дни.

Хубавата Богородичка

Богородичките, тези красиви цветя познати още под името астри са от едно много голямо семейство. Може да ги видим като подобни на божур или хризантема, високи и ниски с остри като иглички листенца на цветовете или пък като помпони. Лесното отглеждане, разнообразие от цветове и дълъг цъфтеж – от средата на лятото до октомври, са направили астрите любимци на виладжии и хората с дворове. Едногодишните астри се засаждат за производството на разсад от края на март до средата на април. Растенията предпочитат лека, рохкава почва. Семената се поставят на дълбочина около 8-10 милиметра. Първите поници се показват седмица след това. Не трябва да се засаждат астри на местата, където са отглеждани луковични цветя. Често там има остатъци от гъбични болести, които може да повредят кореновата система.

Агератумагератум

Тропическо растение с произход от Мексико, което отдавна се е аклиматизирало по нашите ширини. Агератумът не е претенциозен към почвата, най-добре расте на слънце или в полусянка. Семената му се разпределят по повърхността на овлажнена почва, пулверизират се и се покриват с фолио. Оставят се на топло място. Агератувът е идеален за отглеждане на балкони, в контейнери, както и за оформяне на бордюри или миксбордери. Първите стъбълца се показват десет дни след засаждането. Пикират се когато младите растения станат на 4 листа.

Аквилегия

 

кандилкаАквилегият, наричана у нас още кандилка има прекрасен цвят, който напомня дантелена камбанка. Розовите, бели и сини цветове украсяват градината дълго време. В зависимост от сорта, растенията може да са високи от 30 до 90 см. Семената на аквилегията не трябва да се заравят в почвата. Достатъчно е леко да бъдат поръсени с рохкава земя.  Младите растения се пикират след появяването на три истински листа, а през юни се засаждат в градината. Кандилката предпочита пясъчливите почви и леко засенчените места. В противен случай цъфтежът ще бъде кратък, а цветовете дребни.

Едногодишните гергинигергина

Това растение се цени заради неговото разнообразие на цветове и липсата на спеиални претенции при отглеждането му. Червените, бели, розови, оранжеви и жълти гергини изглеждат като малчугани, наредени за първия си учебен ден. Семената на едногодишните далии се засява в началото на април в универсална почва. Най-добре започват да растат при температура около 25 градуса. След няколко седмици след появата на пониците, младите растения се пикират и се разсаждат в отделни саксийки.

 

Още полезни съвети за градината от “Агрозона”

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА