Работната група за ски зоната в Банско не отразява баланса в позициите на двете страни по спора

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Предложенията на работната група свързани с изграждане на ски зона в Банско по никакъв начин не отразяват баланса в позициите на двете страни по спора – природозащитниците и инвеститора. Това става ясно от документите на работната група, които са били разгледани миналата седмица от министрите и шефовете на парламентарните групи и с които в-к “Капитал” разполага. Въпреки широкия обществен интерес по темата правителството предпочете да разглежда предложенията на тъмно – без обществено обсъждане, дори без да ги публикува за сведение, пише изданието.

Междуведомствената работна група за Банско предлага промени в концесионния договор с “Юлен” АД, които увеличават площта на концесията и предлагат нова методика за определяне на по-високо концесионно плащане. С проектодоговора се променя и предметът на концесията – вместо право на ползване върху защитена територия в него е записано “концесия за изграждане, управление и поддържане на “Ски зона с център Банско”.

Тези предложения на практика пренебрегват всички стари спорове за неправомерно застроени от концесионера територии в планината и слагат край на въпроса може ли “Юлен” да строи втора кабинка. В споразумението към договора е посочено, че нови писти, лифтове, обслужваща инфраструктура и др. могат да се изграждат след съгласуване с екоминистерството, след влязла в сила Подробен устройствен план и стига да са в границите на т.нар. буферна зона с площ 1070 хектара.

Според сега действащия договор “Юлен” има право на ползване върху територия от 99.55 хектара – колкото е площта на пистите и лифтовете в Ски зона Банско. При подмяната на някои от лифтовете и обособяването на писти “Юлен” е излизал извън границите на старите съоръжения и е унищожил естетствената среда върху територия от 65 хектара. Това е потвърждавано многократно от екоминистерството, но “Юлен” отхвърля обвиненията с мотива, че има неясноти в договора и че не е имал представител при замерването. Самите съоръжения пък имат валидни строителни разрешителни и не могат да се атакуват като незаконни.

В доклада на работната група за Банско е посочено, че в договора с “Юлен” има много недоразумения, защото е сключван по времето на отменения през 2006 г. Закон за концесиите. Той не отговарял на съвременното законодателство и не давал точен отговор какъв е предметът на концесията и върху каква площ може да се упражнява. Затова се предлага сключване на допълнително споразумение, което до голяма степен отразява всички претенции на концесионера – “Юлен” АД с акционери община Банско (8.32%) и кипърската “Маренго трейдинг” (собственост на няколко офшорни компании, свързвани с Първа инвестиционна банка и мажоритарния й акционер Цеко Минев, председател на Българската федерация по ски).

Работната група отхвърля вариант разваляне на договора, защото нямало “съществено неизпълнение”, концесионерът можело да си потърси правата по съдебен път, а на държавата да й се наложи да плаща неустойки.

От становище на юристконсултите на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) Мирослав Калугеров и Мерин Кючюкова, изпратено до работната група, обаче става ясно, че експертите имат съмнения за сериозни нарушения в дейността на концесионера. Те могат да послужат като мотив за разтрогване на договорa – например изграждане на съоръжения, които не са предвидени в обекта на концесия и излизане от площта на концесията. Разтрогването би било възможно, ако тези нарушения са констатирани по надлежния ред.

Юристконсултите посочват, че без отговор остават важни въпроси като: как трети лица са придобили права върху съоръженията и защо се ползват от концесионера, ако не са нито негова собственост, нито на държавата; кои съоръжения са включени в обекта на концесията, чия собственост са, кой има право да ги ползва и как са уредени тези взаимоотношения; кои лица участват в учредяването на “Юлен” АД.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама