Работна група към Съвета на ЕС обсъди реформата на екосхемите

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

България одобрява предложените от Финландското председателство на Съвета на ЕС изменения в еко-схемите и интервенциите по развитието на селските райони в областта на климата и околната среда, които се съдържат в проекта на Регламент за стратегическите планове. Текстовете бяха обсъдени по време на заседание на работната група към Съвета на ЕС, която се занимава с хоризонталните земеделски въпроси в Общата селскостопанска политика.

Целта на министрите в Съвета на ЕС е да постигнат споразумение относно промените в ОСП. Предложенията на Финландското председателство относно еко-схемите са крачка в правилната посока и приближаване към постигането на компромис, според редица държави членки, сред които и България. Някои страни обърнаха внимание на необходимостта от демаркация между ангажиментите по еко-схемите и интервенциите по развитие на селските райони, с цел да се избегне двойно финансиране.

Въпреки уточнението от председателството, че задължителността на еко-схемите е политически въпрос и ще се обсъжда в друг формат, някои делегации обвързаха необходимостта от по-висока амбиция по еко-схемите с тяхната задължителност за държавите членки. Други делегации заявиха позицията си, че еко-схемите трябва да бъдат изключени от намаленията на плащанията, за да се създаде стимул за земеделските стопани и да се изпълнят целите по ОСП.

В частта относно интервенциите по развитие на селските райони в областта на климата и околната среда беше обсъдено отделянето в специална разпоредба на хуманното отношение към животните, необходимостта от определяне на правилното ниво на плащане по конкретна интервенция, за да няма подценяване или надценяване.

Делегациите изразиха доста различни становищата относно предоставянето на възможност за закупуване на земя само от млади фермери. Повечето делегации подкрепиха доброволния характер на прилагане на инструмента за управление на риска. Някои делегации приветстваха възможността да се инвестира в защита на животните от хищници.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА