Птицевъдите настояват пред земеделския министър за спешни мерки за възстановяване на сектора

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Птицевъди представиха на среща днес с министъра на земеделието, храните и горите Христо Бозуков списък с предложения и конкретни мерки за възстановяване на сектора от коронакризата. По думите им,  поради високите цени на фуражите, засиленият внос и ниските изкупни цени, в момента секторът се намира в много тежко състояние и е необходимо да бъдат предприети спешни мерки за преодоляване на кризата.

“Причината да поискаме среща с министъра е, че в момента птицевъдния бранш – производство на пилешко и патешко месо, яйца за разплод и за консумация, е в много тежко положение. Още през 2020 г. цените на фуражите започнаха да се повишават заради лошата реколта. В допълнение към това, последиците от коронакризатасъщо  започнаха да оказват влияние, като цените па месо и яйца рязко спаднаха в началото на годината. На фона на високите цени на суровините, себестойността се вдигна и дори в момента колегите, особено производители на яйца, продават под себестойност и образуват големи загуби. Като към тази ситуация прибавим, че обемът на вноса е много голям, а затрудненото положение в другите страни допринесе за това да не можем да направим износ и да освободим българския пазар. Сега има едно пренасищане и цената е изключително ниска” , споделя Даниел Божанков, председател на Асоциацията на промишленото птицевъдство в интервю за Агрозона.

Основните предложения на птицевъдите са три

“Представихме пред министъра няколко предложения. Едно от тях, около които се обединихме е продължаването на мярката за хуманно отношение към птиците. Без нея ние няма да бъдем достатъчно конкурентноспособни на фирмите от ЕС и извън него. Тази мярка не е за справяне с икономическите последици от  ковид кризата, а за доброволно поети ангажименти и полагане на допълнителни грижи към животните”, сподели Божанков.

“Втората идея, която обсъдихме на срещата е да се провери дали е възможно от държавния резерв на България да се отпуснат на земеделските производители и да им бъде помогнато в тази криза с по- добри цени, за да могат да изкарат до жътва. Идеята е това да се случи чрез Софийска стокова борса чрез търгове, като на тях ще имат право да участват само земеделски производители и животновъди”, допълни още той.

“Друго нещо, което поискахме е нашия икономически код на дейност да бъде включен в следващи мерки за подпомагане за икономическите последици от ковид. Досега нашият код беше включен за подпомагане само по една мярка, която не беше ефективна”, разказа председателят.

“Писмено ще изпратим предложенията към министерството, за да обсъдим кои от тях са най- подходящи и могат да бъдат предприети веднага, за да се подпомогне за производителите. Някои от тях са в много тежко състояние и пред фалит”, заключи той.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА