Проучване показва: Земеделските стопани са готови да плащат за защита от градушки (графики)

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

След като Министерството на земеделието, храните и горите внесе за разглеждане в парламента проектозакон за Превенция от неблагоприятни климатични събития, бе извършено и анкетиране сред земеделските стопани, което да покаже нагласите спрямо допълнителните мерки за защита от градушки.

Както вече е известно, в текстовете се предлага дейностите за защита от градушки на територията на цялата страна да се извършват чрез създаване на ново държавно предприятие и да се финансират споделено между държавата и земеделските производители. Определената годишна такса за земеделските производители е 75 стотинки на декар обработваема земя и трайни насаждения (без пасища), които са заявени за подпомагане по Схемата за единно плащане на площ.

Изследването на Алфа Рисърч показва широка подкрепа сред земеделците за необходимостта от пълна защита на обработваемите земи в България срещу градушки. 89% от анкетираните във всички области на страната заявяват, че са съгласни да се осигури 90%-ва защита с помощта на самолети.

Най-широка подкрепа за инициативата идва от областите Варна, Велико Търново, Враца, Кърджали, Ловеч, Перник, Търговище и Шумен, където 100% от допитаните са изразили съгласие.

Относително по-слаба е подкрепата за разширяването на обхвата и въвеждането на самолетен способ за защита в областите Бургас, Силистра, Русе и Ямбол. Въпреки наличието на известна разлика, одобрението за тази мярка също доминира категорично – между 72% и 78%.

Анкетираните земеделски стопани са очаквано малко по-резервирани към заплащане на такса за осигуряване на допълнителна защита. Като цяло сумата от 75 ст. на година за декар обработваема земя е приемлива за мнозинството от тях – 73% заявяват, че биха я заплащали, за да осигурят допълнителна защита за насажденията си.

Най-голяма готовност за заплащане на таксата проявяват притежателите на земи в областите Търговище, София област, Кърджали, Пазарджик. Най-малка подкрепа за инициативата има в областите Видин, Ямбол и Плевен.

Готовността за заплащане на допълнителна такса е в обратна зависимост от големината на притежавана земя. Най-висока е тя сред най-малките земевладелци – тези, които имат до 20 декара (77%). Сред най-едрите (с над 1000 декара земя) готовността спада до около 2/3 – 63%.

Общият извод от проведеното проучване е, че е налице високо одобрение сред земеделските стопани към разширяването на територията за защита от градушки в страната и преминаването към самолетен способ за защита. Три четвърти от тях изразяват готовност да участват в този модел като заплащат 75 стотинки годишно на декар обработваема площ.

Ако мярката бъде адекватно мениджърски и организационно въведена и покаже своята ефективност, това не само ще затвърди регистрираната позиция на земеделските стопани, но и ще има косвено позитивно въздействие върху цялостните им нагласи към водената от Министерството на земеделието, храните и горите политика.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама