Производството на петрол от ОПЕК ще нараства по-бавно през 2015 г. в сравнение с предходната година

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Производството на петрол в страните-членки на ОПЕК през 2015 г. ще нараства по-бавно в сравнение с предходната година, но това са само предварителни очаквания, тъй като окончателна прогноза може да бъде направена едва, когато се оцени напълно ефектът от понижението в цените в Северна Америка. Това се казва в прогноза на организацията, публикувана на сайта й.

Производството на петрол от ОПЕК през 2015 г. ще се увеличи с 820 000 барела на ден и ще достигне до средно 13.65 млн. барела на ден. Държавите извън ОПЕК ще увеличат производството си с 850 000 барела на ден до 57,16 млн. барела. Така прогнозата на организацията, направена през февруари, не се различава от тази направена през предходния месец.

По данни на ОПЕК производството на суров петрол от нейните държави-членки през февруари е достигнало 30.02 млн барела на ден, което представлява намаление със 140 000 млн. барела на ден в сравнение с януари. Увеличеното производство на Саудитска Арабия и Кувейт не компенсира спада при Ирак, Нигерия и Либия.

Според очакванията на експертите от ОПЕК световното потребление на петрол през тази година ще се увеличи с 1.17 млн. барела на ден и ще достигне 92.37 млн. барела. Търсенето на суров петрол ще бъде средно 29.2 млн. барела на ден, което е със 100 000 барела повече в сравнение с предходната година.

Преди да се появи докладът на ОПЕК суровият петрол, търгуван на Нюйоркската Стокова Борса, West Texas Intermediate (WTI) струваше 44.36$ за барел, докато ICE брент се търгуваше за около 54$ за барел.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама