Принудителната гъвкава заетост ощетява работниците

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 Работещите в сектори като селското стопанство, строителството и услугите са изправени пред проблема с така наречената „принудителна гъвкава заетост“, която е в интерес на работодателите. Това посочва Васил Киров от Института на БАН за изследване на обществата и знанието по време на конференция, организирана от КТ „Подкрепа“, предава БНР.

На пръв поглед в България няма проблем с гъвкавия труд, защото през 2018 г. само 2% от хората са работили на непълен работен ден, докато в Европейския съюз процентът е 30. Но определените от Киров като неформални практики давали основание за твърдението, че има принудителна гъвкава заетост.

Работниците са принудени да вземат част от заплатата си на ръка, да си вземат принудително неплатен отпуск при липса на ангажименти или да работят повече от установените 4 часа, без това да се отчита като извънреден труд.

Подобни практики са с негативен ефект, каза Васил Киров и допълни: „При тези сектори обикновено се получава един вътрешен двоен пазар на труда, ядро на някои висооквалифицирани техници, инженери, майстори, и една периферия от хора, които се викат за определени задачи, които днес са тук, утре ги няма и при които може да има много големи проблеми с договорните им отношения и с пенсионирането“. Киров съветва представителите на синдикатите да обмислят своето участие в тези нови сектори на икономиката.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА