При съмнения за бракониерство и незаконни дейности в горите гражданите могат да подават сигнал в онлайн приложението „Защити гората”

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Приложението „Защити гората”, създадено с цел подаване на сигнали от граждани относно съмнения за бракониерство и други незаконни дейности в горите вече е достъпно.  То  е създадено  от Изпълнителната агенция по горите и инициативата ГОРАТА.БГ, предаде НЛРС – СЛРБ.

„Това е лесно решение, с което всеки човек с мобилен телефон в ръка се превръща в единица, която може да контролира всичко случващо се в горите в България, включително и за незаконен лов”, обясни пред SLRB.BG накратко каква е реалната  полза от нововъведението Никола Рахнев от ГОРАТА.БГ.

В приложението потребителите имат възможност да подават сигнали за незаконна сеч, незаконен транспорт, незаконен лов, както и секция за други нарушения.

„Например виждате някъде сеч, описали сме коя сеч е законна и коя е незаконна,  има много лесни белези, по които може да се разпознае, можете да ги видите на zashtiti.gorata.bg. Пак там  е описано от експерти от Изпълнителна агенция по горите какво е незаконен лов”, споделя още Рахнев.

защити гората

Как се случва подаването на сигнал в “Защити гората”?

За да бъде подаден сигнал за нарушение в приложението е необходимо да заснемете снимка със смартфора си. Влизайки в приложението прикачвате снимката, посочват се още мястото и точният час на заснемане на нарушението. Подавайки тази информация, сигналът отива директно в Изпълнителната агенция по горите. Разглежда се в много кратки срокове и се изпраща отговор до подателят, който се публикува на интернет страницата, както и в приложението, където той ще бъде публично достъпен.
Националното ловно-рибарско сдружение “Съюз на ловците и риболовците в България” също има активна платформа за подаване на сигнали “ИЗПРАТИ СИГНАЛ”, където също може да бъдат подавани сигнали за нарушения.

 

 

Снимка: https://zashtiti.gorata.bg/

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА